Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11121406 www.bgdnes.bg

Йога учителят Илиян Стефанов: С правилно дишане избягваме стреса

Трябва да започнем деня с 5 или 6 дълбоки вдишвания

Кой е той

В днешно време почти всички сме заобиколени от стрес и напрежение. Изпадаме в паника и не се вижда как можем да се измъкнем. Много хора прибягват до йога, за да се спасят от лошите мисли и събрано напрежение. Йога учителят Илиян Стефанов е прекарал дълги месеци в Индия, където усъвършенства познанията си в йогата.

Специално за читателите на "България Днес" участникът от "Фермата" сподели основните похвати за това как е правилно да се практикува йога.

Реклама

- Илиян, следите ли инвазията на Русия в Украйна?

- Запознат съм какво се случва. Не е редно през 2022 година да летят ракети и бомби.

- В последните седмици постоянно се говори за войната. Включително дали няма да стигне до България, а това стресира голяма част от хората. Как може да ни помогне йогата, за да свалим напрежението и стреса от ежедневните лоши новини?

- Най-важното в йогата е дишането. То трябва е абдоминално, с диафрагма - тоест да дишаме с корема си. Така се отваря допълнително капацитетът на дроба на 100%. Издишването трябва да става по същия начин. Винаги диафрагмата трябва да е първа, а след това гърдите. Препоръчително е да се опитваме да дишаме така през целия ден. Но проблемът при хората е, че дишат с гърдите си, което води го куп увреждания. При проблеми със синусите (запушен нос) може да се наложи вдишване нос, издишване уста или обратно. Ако няма никакви проблеми, може да се диша само през носа.

- Какъв съвет бихте дали на хората, за да намалят стреса от ежедневието?

- Сутрин като станат, да направят 5 или 6 дълбоки вдишвания. Трябва да са колкото се може по-бавни. И в същата последователност - корем - гърди. Дишането трябва да се наблюдава. Не трябва да е бързо и шумно. Винаги когато преподавам йога, следя хората да дишат правилно. Задължително е да няма шум. Не трябва да се чуваш как дишаш. Когато си отвориш капацитета на дишане на 100%, се разпръскваш на пиксели. Тялото се наелектризира.

- Трябва ли да заемем някаква специална поза, за да разпуснем от стреса?

- Хората, които има сериозни стресови и панически проблеми, трябва да правят дишането сутрин. Първо със ставането трябва да се раздвижи главата. Избираме си една точка, в която да гледаме. След като започваме да издишаме и накланяме врата (главата) на ляво, правим 2-3 до 5 издишвания, като се стремим ухото да отива в посока на рамото, без да преместваме рамото нагоре, а след това на дясно. Всичко се случва отново бавно. За никъде не трябва да се бърза. Така се опъва сънната артерия. Тялото се събужда по-добре, когато тя се опъва.

- Напоследък много хора прибягват до медитации, за да прочистят главата си от лошите помисли. Колко помага тя?

- Първо искам да кажа, че повечето хора нямат представа какво точно е медитация. То е доста сложно и опитващите се да я постигнат си мислят, че я правят, но всъщност не я постигат. Когато човек медитира, няма мисловна дейност. Пулсът трябва да падне под 40 удара в минута, а това е почти невъзможно от хора без опит. Трябва да изпаднеш в хибернация. Медитацията не е правилно разбрана у нас. Това да лежиш и да слушаш музика не е медитация.

Реклама

- Вие сте йога учител. Идват ли при вас хора, които да търсят спасение от стреса?

- При хората проблемът е мисловната дейност. Те мислят минало-бъдеще. Всичко е в мисленето. Ако не мислим, а изживяваме случващото се с осъзнатост и контрол, няма да има стрес. Трябва да се гледа от хубавата страна на нещата. Ежедневно хората се учат. Вечер преди лягане също е важно да направим няколко дихателно упражнения. Отново лягаме в поза шавасана (отпуснати на земята с леко разперени ръце и крака – бел. авт.). С много лека музика, без вокал. В момента не преподавам, защото е трудно в пандемията. Хората са изплашени и не искат да се събират в затворени пространства. А онлайн няма как да ги науча на йога. Желаещият да се научи, няма как да разбере всичко, когато му се говори през телефона или компютъра. Ако все пак научи нещо, то ще е едва 2-3%, защото на практика трябва да има наблюдател, който да вижда на живо от всички страни дали правиш упражнението правилно или не (дори и онлайн на живо виждаш едната страна на човек), учителят не може да види от всички страни дадена поза, когато човек я изпълнява.

- Удачно ли е да правим някакви по-специални пози в йогата, ако сме начинаещи?

- Тялото ни е съвкупност от 600-700 мускула. Най-важният е задното бедро. Всички връзки минават от там. Този мускул оказва влияние и върху гръбначните изкривявания. Няма как да кажа точно колко време на ден е нужно да правим йога, за да се отпуснем напълно. При някой, ако го прави правилно и има опит, може да отнеме 10 минути. При други може да са необходими часове. Всеки според времето и желанието си. Много е важно да не напрягаме тялото си. Йога не е за  нараняване на тялото. След практика не трябва да има болка никъде. Затова винаги след сеанс се ляга на земята (шавасана – бел. авт.). Това е една от най-трудните пози, въпреки че изглежда елементарна. Аз я усъвършенствах, когато отидох в Индия. При нея трябва да се освободи енергията. Да се усеща въздухът.

- Бяхте във "Фермата". Поддържате ли контакт с участниците?

- С Ангел съм много близък. И с други се чуваме.

- На йога научихте ли ги?

- Дал съм им инструкции на всички. Дали ги спазват или не, не знам. Видяха какво ми дава йогата и имаха желание да се научат.

Реклама
Реклама
Реклама