Властта остана без бомбоубежище

Подземната крепост на Тато е пред разруха
Никой не иска да ремонтира бункера под жълтите павета
Доли ЛУКАНОВА
Бункерът на властта е пред разруха. Елитното бомбоубежище в центъра на София е в окаяно състояние и никой не се наема да го ремонтира, научи "България Днес".
Още в началото на 2020 г., когато никой дори не предполага за войната, която избухна в Украйна на 24 февруари тази година, Народното събрание пуска обществена поръчка за ремонт на скривалището.
Подземната крепост, строена по времето на Тодор Живков, се намира под Партийния дом и Ларгото в София. Бомбоубежището е с обща площ от 650 квадрата и представлява система от помещения и околовръстен коридор. Залите за престой на хора са десет. Укритието е изградено от стоманобетон с изключителна здравина. Дъното му е на 10 метра под повърхността. Подът и стените са дебели по метър, а покривът на крепостта е 5 метра, което го прави на практика непробиваем.
"Това е бункер, който е изграден да обслужва мумията на Георги Димитров, персонала на мавзолея и някои представители на властта. Вътре има телефонна централа, огромни хладилни инсталации, предназначени за мумията, и други служебни помещения. От това, което съм виждал вътре, бих казал, че това са помещения, които са служели за библиотеки, място за съхранение на архиви и документи", коментира пред "България Днес" бившият зам.-кмет на София Тодор Чобанов.
В момента, в който властта решава да обнови мистериозното скривалище, в него влизат експерти от Центъра за научни изследвания и проектиране към Университета по архитектура, строителство и геодезия. Те правят обстойни проучвания за състоянието на елитния бункер. Съгласно препоръките на спецовете е взето решение да се възстановят уплътненията на вратите, които да затварят убежището херметически, да се ремонтират филтрите и вентилацията, да се сменят с нови телефонната централа, противопожарната система и дизелгенераторът. Предвидено е да бъдат ремонтирани санитарните помещения и всичко да бъде шпакловано и боядисано наново, така че да придобие приветлив вид. Управляващите искат ремонтът да се случи колкото се може по-бързо. Настояват обновяването на бомбоубежището да стане до края на същата 2020 година. Отделен е бюджет от 554 400 лв., а кандидатите да ремонтират бункера трябва да подадат документите си до 12 март 2020 г., като на следващия ден офертите да бъдат отворени.
На 13 март след 16 потвърдени случая на COVID-19 в България е обявено извънредно положение. Цялата страна е блокирана и обновяването на подземния град на властта остава на заден план. До днес не се е намерил никой, който да се заеме със задачата, а в заповед на Народното събрание се казва, че процедурата е прекратена, защото няма постъпила нито една оферта за ремонт.
"Дал съм концепция на бъдещата операция. Нейното изпълнение вече е в ръцете на други хора. Бункерът е много тежко компрометиран конструктивно. Има нужда от много сериозен ремонт. В момента той не става за експлоатация, защото просто е повреден. Нацепен е бетонът, има стотици крепежни елементи, които го държат да не се срути", допълва Чобанов.
Укритието е добре поддържано до 1989 г. След падането на социализма персоналът е освободен и никой не стопанисва бункера. До преди това всеки ден в него са дежурели хора и са поддържали системите работещи.
"Намерихме много вестници, което подсказва, че хората са дежурили всеки ден и са се информирали за случващото се в страната. Последните броеве са от около времето на падането на социализма", свидетелства политикът.
В скривалището има резервоари с чиста вода. При въздушна тревога въздухът минава през филтри за прах. При химическа атака външният въздух се чисти от прах и химически вещества. Бункерът може да работи и при пълна изолация. Тогава вътрешният въздух се очиства от въглеродния двуокис и се обогатява с кислород. Убежището има три входа, които се намират около Партийния дом. От укритието може да се излезе по два тунела, дълги по 30-40 метра. Единият излиза пред входа на президентството, а другият - пред сградата на Министерския съвет. Изходите не могат да бъдат забелязани от случаен минувач, тъй като са запечатани с вертикални шахти с железен капак, който е разположен на тротоара и по нищо не се различава от останалите шахти в столицата.
Чобанов е категоричен, че бункерът не е предвиден за масовото население. При евентуална война най-доброто укритие на столичани ще бъде метрото.
"За укритие на населението става единствено метрото. Там могат да се съберат близо 1 млн. човека, защото има километри тунели. Тези станции, които са под земята, са направени да издържат земетресения от порядъка на 8-9 по Рихтер", казва бившият зам.-кмет.
Изнасят мумията на Георги Димитров през тайните тунели
Бункерът е бил построен с идеята да обслужва символа на социализма, а именно мавзолея на Георги Димитров. Поради тази причина един от тунелите е бил свързан с разрушената през 1999 г. сграда. 9 години по-рано, след падането на режима, се провежда тайна операция по изваждането на мумията на ръководителя на Българската комунистическа партия. Операцията е проведена в пълна секретност, за да не се предизвика излишно внимание в този момент.
Тялото на Димитров е пренесено в Централните софийски гробища, където е кремирано и погребано.