Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/11377367 www.bgdnes.bg

Съборът в Копривщица се завръща

Фолклорните събития отново разцъфтяват

Гайди, чевермета и народно творчество заливат всички кътчета на България

Най-дългоочакваният фолклорен събор в България се завръща. След два неуспешни опита по време на пандемия фестивалът на народното творчество в Копривщица най-накрая ще се проведе. Датите са 5, 6 и 7 август.

Това е едно от множеството фолклорни събития, които тази година с ударна сила се завръщат във възрожденски села, градчета и местности.

Реклама

Съборът в Копривщица се провежда от 1965 г. на всеки пет години в първите петък, събота и неделя на август. Той се утвърди като най-авторитетното и представително движение за опазване и популяризиране на човешката креативност, свързана с културните традиции и фолклора, част от културното наследство на България. Съборът е място за творчески и изпълнителски изяви, принадлежащи на локалната селищна култура на общности, групи и лица. Провежда се на всеки 5 години в първите петък, събота и неделя на месец август в град Копривщица.

Основната цел на събора е да представя културното многообразие на България и богатството от локални наследства - традиционни обреди и празници, пеене и свирене, танцуване и детски игри, разказване, традиционни занаяти, домашни дейности и поминъци, традиционна медицина и други.

От декември 2016 г. събитието е вписано в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. В две поредни години дванадесетото издание на събора бе отлагано във връзка със сигурността по време на кризата, причинена от COVID-19.

За началото на септември се организира хайдушки събор в памет на легендарния Ангел войвода край Асеновград. Събитието ще бъде на 2 и 3 септември до Араповския манастир.

Организатор е сдружение "Хайдути", което продължава родолюбивата си инициатива за изваждане от забрава на паметни имена от славното ни минало.

По тази причина традиционният хайдушки събор се премества от Хисаря в околностите на светата обител, като сменя името си в памет на друг виден хайдутин - Ангел войвода.

Реклама

Завръщат се и добре познатите чевермета в Златоград. Между 6 и 8 май гайдарско надсвирване, обичани фолклорни изпълнители, красива природа, аромат на прясно изпечено месо и много хора, танци и веселие обещават организаторите. Има и дрескод - всички участници и посетители да бъдат в народна носия.

По същото време фолклорни ритми ще ехтят и край Петропавловския манастир в Арбанаси на Националния събор на овцевъдите в България. В рамките на мероприятието се организира Национален фолклорен конкурс "Заблеяло ми агънце". Той предоставя възможност за изява на изпълнители в областта на музикалното и танцовото фолклорно изкуство, словесния фолклор, изобразителното изкуство, художествените занаяти и др.

Гайдарското надсвирване и традиционният събор на Илинденските поляни в близост до Гела ще се проведат на 6 и 7 август. По традиция през първия ден (тази година 6 август) се провежда конкурсната програма, когато участниците, разпределени в различни възрастови групи, представят уменията и изпълненията си пред журито и всички посетители.

Следващият ден (7 август) е отделен за народно веселие с много музика и хора, както и за родови срещи на съборската поляна.

Това са само малка част от всички регионални, национални и международни фолклорни фестивали и събори, на които ще звучи народна музика, ще се играят хора, ще има възстановки на героични събития от миналото, на които ще бродят съвременни хайдути и българи от старо време.

Реклама
Реклама
Реклама