Парното заработва на въглища преди 73 г.

Впоследствие преминава на мазут и природен газ
Близо 2000 км са топлите тръби под столицата
Без природен газ и мазут "Топлофикация София" може да работи само един ден.
Тревожната новина обяви наскоро изпълнителният директор на дружеството Александър Александров, като уточни, че това е най-лошият сценарий, при който страната ни остава без доставки на природен газ.
Газта е кръвоносната система на парното, а използването на мазут отдавна не е предпочитан вариант заради замърсяването, което причинява на околната среда.
"Топлофикация София" е най-голямата топлофикационна система в България, която вече 73 г. доставя топлинна енергия на столичани.
Началото е поставено през март 1949 г. с въвеждането в експлоатация на ТЕЦ "Надежда", отделена по-късно като самостоятелно предприятие с името ТЕЦ "София". Оттук се подава пара за технологични нужди към заводите, а по-късно са присъединени първите абонати - 32 държавни и обществени сгради. И така през 1955 г. е изградена и въведена в експлоатация първата градска магистрала на топлопреносната мрежа.
Строежът на топлоцентралата започва на 22 юни 1947 г. На 22 март 1949 г., само няколко месеца преди официалното откриване, е пусната пробно на 12 000 киловата. На 2 декември 1949 г. "ТЕЦ София" е официално открита.
След 1963 г. използването на въглища като гориво, което е заложено от нейното откриване, се заменя от мазут, а от февруари 1975 мазутът се заменя с природен газ.
В наши дни ТЕЦ "София" има възможност за производство на електричество с капацитет 72 мегавата (една турбина от 35 мегаваата и две турбини в паралел - 37 MW). Използва се и за топлофициране на централната и северната част на града.
Разрастването на мрежата и експлоатацията на новите топлофикационни съоръжения налага създаването на самостоятелно стопанско предприятие "Топлофикация" през 1957 г. Централизираното топлоснабдяване на София бележи ръст през 70-те и 80-те години на XX век. През 1992 г. топлофикационното предприятие е преобразувано в търговско акционерно дружество "Топлофикация София" ЕАД с едноличен собственик Столична община.
В началото общата дължина на топлопреносната мрежа е 26 км, днес вече е почти 2000 км, като близо милион и половина софиянци ползват услугите на дружеството.
До 1988 г. в столицата е изградена още една топлоцентрала. ТЕЦ "Трайчо Костов" (сега ТЕЦ "София-Изток") има производствени мощности за електричество с капацитет около 186 мегавата (4 турбини по 30 мегамата и една 66 мегавата). Използва се за топлофициране главно на югоизточната част на града, включително жилищните комплекси "Младост" и "Дружба", където живеят хиляди столичани и кварталите са известни като "спалните на столицата".
А на кого първоночално е кръстена централата? Трайчо Костов е член на Политбюро, секретар на ЦК на БКП и един от създателите на т.нар. народен съд, Той сам става жертва на режима и при една от чистките в БКП, след показен политически процес през 1949 г. е осъден на смърт и обесен на 16 срещу 17 декември същата година. Посмъртно е реабилитиран.
В столицата има и две отоплителни централи - "Земляне" и "Люлин". Най-често топлоенергията от тях е предназначена за топлоснабдяване в населените места, но може да се използва и само за индустриални цели. Понякога отоплителните централи погрешно се наричат ТЕЦ-ове. ТЕЦ всъщност е електроцентрала, т.е. произвежда задължително електроенергия, но може да има съоръжения и за добив на топлоенергия.
Първата електроцентрала е в Перник
1883 г. - първата електроцентрала в света е построена в Манхатан от Томас Едисън. Тя е произвеждала два типа енергия: електрическа и топлинна;
1899 г. - в Перник е построена първата електроцентрала в България. Използвана е за осветление на пресевната фабрика и района около нея;
1900 г. - първата водноцентрала в България е ВЕЦ - Панчарево, с капацитет 1,72 МВт, за да снабдява София с електроенергия;
1944 г. - в България е имало 117 предимно малки, местни електроцентрали, с общ капацитет 130,5 МВт и общо годишно производство 310 800 МВтч. От тях най-мощната централа е ТЕЦ – Курило, с капацитет 15 МВт. (Най-мощният ВЕЦ е бил на р. Въча, с капацитет 7 МВт, а най-големият дизелов генератор: Мадан - 1,2 МВт.);
1974 г. - открита е АЕЦ "Козлодуй", която е единствената действаща атомна електроцентрала в България;
1982 г. - в страната има в изправност 234 електроцентрали с общ капацитет 9499 МВт и общо годишно производство 40 135 000 МВтч (152 пъти повече, отколкото през 1939 г.).