Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/13634515 www.bgdnes.bg

Показват плетена ризница от Второто българско царство

Уникален експонат в НАИМ

И цар Симеон Велики може да е имал такава 300 г. по-рано

Исторически достоверна, реставрирана, а не копирана средновековна българска ризница е изложена в Националния археологически музей в София. "Още никой от посетителите не се е сетил да пита дали тя е от сериала "Войната на буквите", смеят се служителите в някогашната джамия.

И този телевизионен филм предизвика бурни коментари, като се започне от исторически факти, езика на цар Симеон и другите герои, облеклото, декорите, та се стигне и до ризниците. Автентични дрехи, светски или военни, от Първото и Второто българско царство не могат да се видят всеки ден в музеите, че дори и в този на жълтите павета. Причината е, че няма запазени, а тези, които са намирани при разкопки, са почти напълно унищожени от времето и природните влияния или са в толкова лошо състояние, че не могат да бъдат реставрирани. По тази причина са съхранявани при специални условия и не са достъпни за публика, казват специалистите. Най-запазени винаги са предметите от керамика и тези от благородни метали, но те никога не се използват за война. Оръжията и защитата са изработвани от здрави сплави с желязо. Но то от своя страна е силно податливо на корозия и при проучвания се намират по-груби предмети като мечове, чукове, боздугани и върхове на копия или стрели.

Реклама

Случаят с ризницата от Националния археологически музей е уникален, гордеят се учените. Тя е датирана от периода XIII-XIV в. и е характерна за Второто българско царство, което се доказва и от датировката на обекта, където е намерена. Защитната дреха е изплетена от деликатни железни халкички, които сигурно са десетки хиляди на брой. За късмет, е било възможно да бъде реставрирана, но това е отнело дълги години работа. Разбира се, към нея има и нещо като днешните бонета за моторни спортове, само дето е също изплетена от метални халкички. Затова и скоро ще бъде прибрана за съхранение при специални условия, а кога отново ще може да я видят посетителите на музея не се знае.

Другото неизвестно е на кого е принадлежала уникалната ризница. В гроба, където е намерена, няма находка с надпис или каквото и да е указание кой е бил положен там в последния си земен дом. Някои от учените, проявяващи чувство за хумор, казват, че който иска, може да си представя експоната като ризницата на цар Симеон или друг владетел, достоверен реквизит за филми на средновековна тематика. Истината е, че през времето на царуването на Симеон Велики, началото на X век, е било възможно да са носени такива ризници също. Техният път към България води от Източната римска империя, а както е известно, много наши висши сановници и владетели, включително Симеон I, са се обучавали в Константинопол и са пренесли много от там, включително и военни тактики, оръжия и защита. Всички тези въоръжения, показани временно в една от някогашните софийски джамии, са предхождащи епохата на рицарите, които вече са бронирани със солидни ковани парчета желязо, а имащи и друго въоръжение.

Рицари като тези, воюващи за Йерусалим, в България не е имало, но предците ни са имали свои оръжия и защита. Става въпрос за кожени и листовидни метални брони, които са били понякога комбинирани с плетените византийски като изложената в НАИМ, обясняват още специалистите. Това също е препратка в споровете за достоверността в новия сериал на БНТ.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама