Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/14665619 www.bgdnes.bg

Фотограф разкрива обира на века в град Бяла

"Студио Х" в сбирката "Освободителна война"

 Апаши задигат безценни експонати на стойност близо половин милион

Безценни експонати изчезват от музея "Освободителна война" в самия център на град Бяла, Русенско. Бандитите са заловени, уличени по снимки, а краят на делото към момента е в ръцете на Върховния административен съд, след като виновните са осъдени на предишните инстанции.

Случайността превръща пазарджиклията Габриел Радев в основен свидетел и главно оръжие на обвинението. Габо, както го наричат приятелите, обича да пътешества из България и да прави купища снимки. През 2011 г. пътят го отвежда именно в Бяла, където решава да посети въпросната историческа сбирка и получава разрешение да заснеме експонатите, разказва пред "България Днес" самият той. Без да знае година по-късно в какво ще го забърка съдбата.

Реклама

Оказва се, че служителки в музея и колекционер извършват кражба на експонати за 467 334 лева от музей "Освободителна война" в Бяла, констатира държавното обвинение. Обвинението срещу Димитрина М., Татяна Й. и Тошко С. е за това, че от началото на 2008 г. до 03.10.2013 г. в гр.Бяла, обл. Русе, в условията на продължавано престъпление - на неустановен брой пъти, след предварителен сговор, в немаловажен случай отнели чужди движими вещи - две пушки "Крънка", две карабини "Бердана", пушка от същата марка, различни униформи, снаряжение и оръжие на воини от 5-и Гренадирски Киевски полк, Лейбгвардейски сапьорен батальон, матрос от гвардейски екипаж, матрос от флотски екипаж, Щабс офицер от гвардейски екипаж, 11 броя пики - улански, хусарски, кирасирски и казашки, предмети, включени в Научно-спомагателния фонд на музей "Освободителна война" (понастоящем Исторически музей – гр. Бяла). Общата стойност на предметите е 467 334,90 лв. и кражбата е в особено големи размери и представлява особено тежък случай. По отношение на двете обвиняеми кражбата е извършена от длъжностни лица, които са се възползвали от служебното си положение, и предмет на кражбата са оръжия - престъпление по чл. 196а, вр. чл. 195, ал. 1, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 26 от НК.

Срещу Тошко С. е повдигнато обвинение и за това, че на 11.08.2014 г. в гр. Ямбол държал повече от три археологически обекта по смисъла на Закона за културното наследство, представляващи движими културни ценности, национално богатство, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред - осем различни сребърни и медни антични монети - престъпление по чл. 278, ал. 6 от НК.

През 1907 г. по инициатива на Всенародния комитет "Цар Освободител Александър II" били създадени музеи в памет на Руско-турската Освободителна война по местата, където се намирали седалищата на Главната квартира - гр. Плевен, гр. Пордим, Горна Студена и гр. Бяла. За създаването на тези музеи от Русия и от Румъния било изпратено дарение, състоящо се от голямо количество униформи и оръжия от Руско-турската освободителна война. Предметите били разпределени между новосъздадените военноисторически къщи-музеи, като част от понтонен мост, понтонни лодки, херцови мини, моряшки униформи, пушки и други флотски принадлежности били експонирани в къщата-музей в гр. Бяла.

Двете обвиняеми били служители в музея, а обвиняемият Тошко С., като бивш военен проявявал интерес към оръжия и военни униформи от различни епохи. В дома си в гр. Ямбол държал своята колекция от оръжия и старини предмети, а в наета банкова касета съхранявал 9 броя монети, осем от които представлявали археологически обекти. Обвиняемият посещавал музеи в страната и в чужбина, където снимал експонираните в тях военни униформи и оръжия, събирал и литература, свързана с използваните от руската имперска армия униформи. В началото на 2008 г. посетил музея в гр. Бяла и се запознал с двете обвиняеми. Разгледал изложените оригинални униформи, оръжия и преценил, че голяма част от тях са уникални и от тях има единични бройки само в големите руски музеи. Това се отнасяло за униформите и пиките, тъй като същите се съхранявали трудно. Преценил, че могат да бъдат продадени на частни колекционери, тъй като били голяма рядкост в Русия. Предложил на двете обвиняеми заедно да откраднат част от изложените експонати и да ги подменят с други, които той щял да им осигури. Срещу това им предложил определена сума пари и те се съгласили. Тошко С. започнал да идва в музея в гр. Бяла, като носел вещи, необходими за подмяната. Оригиналните вещи били изнесени от музея от обвиняемите, а на тяхно място в експозицията били поставени имитации, подобни вещи с лошо качество или просто не било поставено нищо.

След извършена на 12.09.2013 г. проверка от Инспектората за опазване на културното наследство към Министерство на културата в музея "Освободителна война" - гр. Бяла, била констатирала липсата на голям брой експонати.

Като на кино кражбата била разкрита от руското ФСБ, които в специализиран сайт попаднали на обява, че се продава уникална пушка, участвала във въпросната война, каквато няма дори в местните музеи. При това на смешната цена от 40 000 долара. Тръгнали по дирите й и установили, че продавачът е именно Тошко С. от Ямбол. Веднага подали сигнал до колегите си в България, които бързо открили и закопчали бандита.

Реклама

За жалост кражбата нямало как да се докаже, защото експонатите имали само инвентарен номер и съвсем лаконично описание. Дотогава никой не си бил направил труда да ги даде на специалисти за оценка и подробно описание. Именно това направило задачата на престъпниците толкова лесна с подмяната на оригиналите с ушити по снимки униформи, както и на другите безценни експонати с ментета, станало ясно в съдебните зали.

И тук идва ролята на Радев като главен свидетел. "Потърсиха ме от русенската прокуратура да им изпратя снимките, които бях правил преди злодеянието - разказва Габо. - Съвременните фотоапарати записват дата и час на правенето на кадрите, които не могат да се подправят, което бе потвърдено от специалисти. Също такива направиха и оценките на липсващите предмети. За щастие повечето от тях вече са върнати на местата си в музея, откъдето направиха подробен опис и изследване на всичко. Но мен ме викаха в съда в Русе, после в Апелативния във Велико Търново, а в момента делото трябва да приключи във ВАС. Но на тези няма да им се размине, тъй като за доказателства са били иззети компютри и друга техника, засечени са имейли и друга комуникация, уличаваща извършителите".

Четете още

Музеят на София се включва в кампания за осиновяване на бездомни животни
Музеят на София се включва в кампания за осиновяване на бездомни животни

Музеят на София се включва в кампания за осиновяване на бездомни животни

Тайни на българските музеи: Мощен енергиен заряд и богиня на 9000 г. се срещат в Кабиле

Тайни на българските музеи: Мощен енергиен заряд и богиня на 9000 г. се срещат в Кабиле

Реклама
Реклама
Реклама