Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/14952165 www.bgdnes.bg

Шефът на пловдивските джипита д-р Костадин Сотиров: Внимавайте с климатиците!

От 6 до 10 градуса разлика трябва да има между външната и вътрешната температура

КОЙ Е ТОЙ

Д-р Костадин Сотиров е завършил Медицински университет - Пловдив, през 1986 г. От завършването си до сега работи в с. Белащица, обл. Пловдив, като общопрактикуващ лекар. От 1991 г. членува в Българския лекарски съюз, а от 2003 г. - в Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. От 2017 г. е член на управителният му съвет и е един от учредителите на Сдружението на общопрактикуващите лекари - Пловдив, като от 2017 г. е и негов председател.

Реклама

Доли ЛУКАНОВА

- Д-р Сотиров, напоследък е много горещо. Какви проблеми могат да създадат жегите на човешкия организъм?

- Проблемите са два. Първият е свързан с разширението на кръвоносните съдове, което се предизвиква от топлината, и вторият е обезводняването. И двата проблема водят до един и същи резултат, който е рязко спадане на кръвното налягане. В резултат на това човек губи съзнание. При падането може да се удари лошо. Ако е по-възрастен човек, може да си счупи ръка, крак.

- Как да се справим и да се предпазим от подобни ситуации?

- За да се предотвратят тези лоши неща, човек трябва да пие повече вода. Минималното количество е 30 мл на килограм тегло плюс един литър отгоре. Това означава над три литра за 24 часа. Това е минимумът за лятото. Когато времето е много горещо, в периода от 12:00 ч. до 17:00 ч., хората по възможност да не излизат навън. Ако им се наложи да излязат, да носят със себе си шапка, шише вода, светли и широки дрехи, за да може на тялото да му е прохладно.

- Кой е най-рисковият контингент?

- Малките деца и много възрастните хора. Те са най-чувствителни към обезводняването. Затова трябва да пият много вода и да седят на сянка.

- Водата е ключова в жегите, но има ли значение каква ще е тя - топла, студена, минерална, чешмяна?

- Няма особено значение, важното е да се приема вода. Може да е обикновена чешмяна. Добре е да е на стайна температура. Пиенето само на минерална или само на високопланинска изворна вода не е добро решение. За районите, които са в полето, както в Пловдив например, водата е с добро минерално съдържание и чешмяната вода е подходяща за пиене. Там, където не е чак толкова годна водата, хората може да я преваряват.

Реклама

- Всички изпитваме дискомфорт в жегата, но как се отразява тя на хората със здравословни проблеми?

- Хората с хронични заболявания, най-често със сърдечносъдовите, се чувстват по-добре през жегата. За тях топлото време е хубаво време. Това е така, защото топлината разширява кръвоносните съдове, а на тези хора ние им даваме лекарства, които правят точно това - разширяват кръвоносните съдове. В случая топлината върши това по естествен начин. Психичните заболявания също се подобряват, тъй като греенето на слънцето преодолява такива депресивни състояния и хората, които страдат от тях, се чувстват по-добре. Неслучайно самоубийствата при северните народи са повече, отколкото при нас, защото там няма толкова слънце.

- Лятото е отпускарски сезон, хората са по морето и често посягат към кафето и алкохола. Как се отразяват тези напитки в горещите дни?

- Коктейлите да се пият с малко алкохолно съдържание и повече вода. За съжаление, повечето безалкохолни напитки имат високо съдържание на захар и фруктоза, а те не са полезни. Само защото са охладени, човек добива илюзорното чувство, че се охлажда, но водата е това, което е важно. Алкохолът обезводнява. Кафето също. За да не се лишава човек от тези удоволствия, трябва да пие една чаша кафе с една голяма чаша - 250-300 мл вода. Даже най-добре е да изпие една водна чаша преди кафето и една след него. Същото важи и за коктейлите.

- Какво ще посъветвате хората, които работят навън през лятото?

- Ако работят на открито, трябва да отиват на работа рано сутрин и да приключват до обяд. Да започват към 5-6 сутринта и до 12-13 ч. да се прибират. Строителните фирми например работят на този режим. Тези, за които това е невъзможно, да се екипират с шапка, широки дрехи и шише с вода.

- Как трябва да боравим с климатиците, каква е най-добрата температурна разлика?

- Внимавайте с климатиците! От 6 до 10 градуса разлика трябва да има между външната и вътрешната температура. Колкото по-малка е разликата, толкова по-добре. Не трябва да слагаме климатиците на 20 градуса, а навън да е 39. Организмът може да се адаптира към топлото. Ние, българите, сме родени в такъв климат - с големи климатични промени - зимата температурите стигат до -20, лятото до +40. Така е устроено тялото ни, че се адаптираме към горещините чрез изпотяване.

- Защо е важно разликата да е малка и какво се случва с организма, ако не е?

- Важно е да има малка разлика, за да може тялото да се адаптира към топлината и да не ни прилошава, когато излезем навън на топло. Получава се така, че когато влезем на много по-студено, кръвоносните ни съдове се свиват, а когато се върнем обратно навън, те рязко се разширяват. По този начин се нарушава кръвоснабдяването на мозъка и човек припада.

- Често се случва в големите вериги магазини градусите да са много ниски, а навън да е много горещо. Как се отразява това?

- Не е добре! Там най-вероятно трябва да поддържат определена температура заради хранителните стоки, ако е много топло, те ще се развалят. Ние все пак не влизаме в магазина за 2 часа да се забавляваме. Хубаво е да прекарваме по 10-15 мин. вътре и да излизаме.

- Какво да правим, ако се почувстваме зле или видим човек до нас, на когото му прилошава?

- Хората трябва да знаят нещо важно, ако видят човек, който е припаднал - в никакъв случай да не му бъркат в устата, за да му вадят езика! Това народно поверие, което масово се рекламира, е вредно за човек. Виждал съм кадри дори, в които се опитват да изправят човек, загубил съзнание. Логиката на това човек да припадне е, че когато е легнал, се подобрява кръвоснабдяването на мозъка. В такива ситуации трябва да го оставят да лежи. Ако е паднал по гръб, може да се опитат да го завъртят на една страна, в случай че повърне, да може да диша. Може да го намокрят малко с вода - лицето и главата, за да се охладят. Да не се струпва около него една камара народ, защото по този начин ще спрат вятъра и охлаждането. Нека да стоят настрана, един-двама човека са достатъчни, за да му помогнат, докато дойде спешната помощ. Ако човек усети, че ще припадне, да не упорства да ходи, а да седне или легне на земята. Най-много да си изцапа дрехите, но няма да припадне.

- От години има проблем с намирането на заместник на личния лекар, когато той се разболее или е в отпуск. В Пловдив успяхте да създадете система, която временно решава проблема. Разкажете за нея.

- Общопрактикуващите лекари сме задължени да осигуряваме 24-часова помощ на пациентите. Болницата като лечебно заведение има много персонал, докато лечебното заведение на общопрактикуващия лекар в болшинството е от един човек. Няма как да работи 24 часа. Както и ако се разболее или трябва да излезе в отпуск, няма който да го замени. От няколко години се опитваме да убедим Министерството на здравеопазването и Националната здравна каса, че това би могло да се направи, но не когато един лекар поеме работата на отсъстващия, а няколко лекари могат да си разпределят пациентите на отсъстващия. След като здравната каса не се съгласи да приеме предложението ни, прибягнахме до друг механизъм, при който да успеем да осигурим заместник. В един обществено достъпен и безплатен сайт лекари публикуват обяви. Едната рубрика е "желая да замествам", другата е "търся заместник". Това не е някакво кардинално решение, а частично. Системата работи от 2 месеца и ми прави впечатление, че обявите са горе-долу поравно, дори като че ли взимат превес тези на желаещите да заместват.

Четете още

Диана Димитрова спасява бездомни кучета в жегите

Диана Димитрова спасява бездомни кучета в жегите

Шефът на пловдивските джипита:  Електронните рецепти са прибързани

Шефът на пловдивските джипита: Електронните рецепти са прибързани

Реклама
Реклама
Реклама