Патриарх Неофит обичаше операта и пътуваше с автобус

- Роден е като Симеон в семейството на железничар и чистачка
- След концерт ме поздрави с благи думи, казва примата Мариана Цветкова
Патриарх Неофит стана духовен водач на българите преди малко повече от 11 години.
След кончината на патриарх Максим през 2012 г. на Патриаршески избирателен църковен събор през февруари следващата година Неофит е избран за глава на Българската православна църква с 90 гласа срещу 47 за митрополит Гавриил Ловчански.
До най-високия сан достига след дълъг духовен път, като мнозина отчитат, че през това време е останал добър, благ и смирен в общуването си с духовници и миряни.
През 1994 г. е избран и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От декември 2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархия, а Неофит се титулува Русенски митрополит.
И до ден-днешен жители на Русе говорят с доброта за Неофит. Спомнят си, че изслушвал миряните, говорел им с успокоение и мекота в гласа и им давал поискани съвети. Покойният вече патриарх обичал да ходи на опера в Русе, пътувал с обществения градски транспорт, живеел скромно и благопристойно.
"Срещнах го преди 30 години в Русе след един концерт в Дома на културата, сега зала "Филхармония". Отскоро бе избран за Доростолски и Червенски митрополит. След концерта дойде да ни поздрави нас, младите и никому неизвестни певци. Помня и до днес благите му думи към мен. Помня и арията, която пях - Pace, pace, mio Dio (Покой ми дай, Боже) от операта "Силата на съдбата", разказа емоционално пред "България Днес" титулуваната оперна певица Мариана Цветкова. И добави: "Мир и покой за Вас, Неофит, Патриарх Български! Завинаги в сърцето ми!".
Роден е на 15 октомври 1945 г. в София със светски имена Симеон Николов Димитров. Баща му е бил железничар, а майка му - чистачка. Завършва Духовната академия "Св. Климент Охридски".
През 1973 е назначен за преподавател по източно-църковно пеене и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски", а две години по-късно в Троянската света обител е подстриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим. Това се случва на 3 август 1975 г. под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий. Същата година патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а през 1976 г. вече е йеромонах в столичния катедрален храм "Св. Неделя".
В период от живота си Неофит е диригент на Софийския свещенически хор, а през ноември 1977 в столичния катедрален храм е възведен в архимандритско достойнство от патриарх Максим. От декември 1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия в София, а в периода 1991-1992 г. е декан на възстановения Богословски факултет при Софийския университет.
Към върха на духовенството се насочва от януари 1992 г., когато е назначен за главен секретар на Св. синод и председател на Църковното настоятелство при "Св. Александър Невски". Следват сановете на митрополит и на патриарх.