ЛОШО! Врабчетата се стопиха с 1/3 за десетилетие

Мръсният въздух и шумът ги прогонват
Новото им преброяване ще е на 27 април, всеки може да се включи за 10 минути
Броят на врабчетата у нас се е стопил с 30 процента през последните 10 години!
Това тревожно отбелязват от Българското дружество за защита на птиците, като алармират за изчезването на едни от най-емблематичните птици, които живеят в градски условия. Затова от дружеството за поредна година организират преброяване на врабчетата, което ще се проведе на 27 април.
"Врабчетата намаляват и това е факт. За последните 10 години са с 30% по-малко. Ще продължи ли тази тенденция и има ли вероятност любимите ни градски птици да изчезнат напълно от живота ни? Броенето ще ни помогне да установим численостите, в които се срещат тези градски птици, местата за живот, които предпочитат, и кой вид врабчета преобладава у нас. Близки, познати и симпатични, тези птици съпътстват живота на човека от 100 века", заявяват от дружеството.
Оттам поясняват, че в преброяването може да се включи всеки, като е необходимо да отдели само 10 минути.
"Изберете си най-удобното за вас място за броене, което да може да посещавате и в бъдеще - отбележете го на нашата интерактивна карта. Ако миналата година сте броили вече, бройте на същото място. Бъдете там на 27 април 2024 г. между 9 и 12 часа. Закъснели врабчебройци не приемаме! Точно за 10 минути пребройте колкото врабчета видите... или не видите - това също е много важно. Запишете броя на наблюдаваните врабчета, вида им и отбележете особеностите на мястото за броене (парк с дървета, междублоково пространство, булевард, селска улица и др.)", внасят яснота от дружеството, като уточняват, че данните могат да бъдат нанесени след бърза регистрация на сайта им.
У нас се срещат домашно, полско и испанско врабче, като лесно могат да бъдат различени по външния си вид.
Презастрояване, замърсяване на въздуха, липса на достатъчно зелени площи и високи нива на шума са само част от причините за стопяването на врабчетата. А котките са най-големите неприятели за малките пернати, убивайки голям брой неопитни птици, скоро след като са напуснали гнездото.