Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1937628 www.bgdnes.bg

4 вируса ни тръшкат

Четири пролетни вируса ни разболяват и ни държат на легло по седмица. Те ни тръшват с болки в гърлото, хрема и кашлица, съобщи пред вестника епидемиологът от БАН акад. Ангел Гълъбов.

Вирусите имат различни прояви. Например аденовирусите се проявяват с болки в гърлото, хрема, кашлица, но и със зачервени очи. Риновирусите най-често разболяват децата. Те са по-леки и се проявяват с течащ нос и зачервено гърло, а при възрастните само с хрема.

Реклама

При малчуганите в момента има и доста случаи на заразени с парагрипни вируси.
"Те засягат бебетата и малките деца. Доста опасни са. Симптомите са болки в гърдите, гърлобол, висока температура. При възрастните тази инфекция води само до загуба на гласа", обяснява специалистът.

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести у нас в момента с грип и остри респираторни заболявания са 54 души на 10 000 население.
Риновирусите и аденовирусите държат по една седмица заразените. Ако пациентите са със зачервени очи пък, може да се наложи да стоят в леглото доста повече време. При тях има голяма опасност от повтаряне на заразяването.

"Най-важното е в тези случаи хората да не се самолекуват. Те трябва да се обадят на личния си лекар, който при необходимост може да приложи и антибиотик", обяснява академик Гълъбов.

Срещу нито един от четирите вируса няма специфично средство за лекуване. Най-често терапията се провежда, като се засилва имунната система чрез приемане на имуностимулатори. Лечението пък е със спрейове за гърло. При вирусните инфекции на дихателните пътища най-добра е комбинацията от три лечебни растения - ехинацея, бял кедър и диво индиго, казва акад. Гълъбов.

Специалистът коментира и новата вълна от птичи грип в Китай, където 18 души починаха от новия щам.
"Чумата по птиците мори домашните водоплаващи птици. Те умират заради поражения на стомашно-чревния тракт и дихателната система. Има доста починали хора, но те са се заразили пряко от болните птици. Тоест вирусът още не е станал човеколюбив", обясни специалистът.

Реклама
Реклама
Реклама