Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1939533 www.bgdnes.bg

Бобокови с 30 униката на римски монети

Иво АНГЕЛОВ

Най-богатата и най-значима колекция в света с монети от римската колония Деултум е притежание на Нумизматичния музей в Русе. Това разкри пред "България Днес" директорът на институцията проф. Димитър Драганов.

Музеят е частен и се издържа от фондацията на известните русенски бизнесмени братята Пламен и Атанас Бобокови. Експозицията съдържа 2010 екземпляра и включва стотици монетни типове и варианти. Монети на Деултум притежават десетки музеи у нас и в чужбина, но над 30 от паричните късове са уникати и нямат аналог никъде по света.
Нумизматичната изложба, която в момента е в хан "Хаджи Николи" във Велико Търново, представя монетите на римската колония Деултум, чиито руини са намерени в землището на село Дебелт, на около 25 км от Бургас.

Реклама

"През римската императорска епоха в Тракия и Долна Мизия монети са секли около 30 града. Сред тях Деултум е единствената римска колония, емитирала свои парични знаци. Дори само този факт е достатъчно основание научният интерес към историята и монетното дело на Деултум да е изключително голям. Освен монетите не съществува друг исторически документ, който да дава толкова много и толкова първокласни сведения за историята на Деултум", споделя проф. Драганов. И допълва: "Тази изложба разказва историята на колонията на базата на данните, извлечени от монетите. Именно чрез монетите беше установена точната дата на основаването на колонията - 70 г. от н.е., както и фактът, че през 100-ата година била тържествено чествана тридесетгодишнината от нейното възникване."

Според директора на Нумизматичния музей в Русе чрез монетите римското населено място е пропагандирало своя статут на привилегирован град, религиозния си пантеон, значимите си архитектурни забележителности (храмове, фонтан); статуите, с които са били украсени неговите площади и монументални обществени сгради, както и посещенията на римските императори и цезари.

Чрез изображенията на монетите са показани храмовете на Деултум и изключително впечатляващият градски фонтан, който е бил един уникален строеж за римските провинции Тракия и Долна Мизия.

За пръв път името на Деултум се появява върху монети през 100-ата година. Тази лимитирана възпоменателна емисия обаче е сечена в Рим, за да обслужи тържествата по случай тридесетгодишнината от основаването на колонията. Редовното монетосечене на Деултум започва в 212 г. (началото на самостоятелното управление на император Каракала), т.е. над 140 години след основаването на колонията. Монетарницата е функционирала 35 години (212-247 г.). През този период никой от съседните черноморски градове (Месамбрия, Анхиало, Аполония, Бизия) не емитира монети.
Периодично монети са сечени за императори и членове на техните семейства - Каракала (212-217 ) и майка му Юлия Домна; Макрин (217-218) и сина му цезар Диадумениан; Север Александър (222-235) и майка му Юлия Мамея; Максимин I (235-238) и сина му цезар Максим; Гордиан III (238-244) и жена му Транквилина; Филип I (244-249), жена му Отацилия и сина му Филип II.

Освен с нумизматична музеят разполага и с археологическа експозиция, която също е представена. "Колекцията не съдържа твърде скъпи експонати. Тя представя предимно предмети, обслужващи всекидневния битов и религиозен живот на населението, обитавало нашите земи през античността. Посетителите могат да видят как са изглеждали някога обикновените битови предмети (кофи, легени, кани, фиали, апликации и ключалки за дървени кутии, бронзови лампи и др). Особено впечатляваща е сбирката от бронзови апликации за колесници, която е най-богатата в България", обясни професорът.

Колекцията включва и някои изключително редки и уникални експонати - обшития със златен лист култов жезъл-брадва, подобен на този от варненския халколитен некропол; златната купа с украса от букели от халщатската епоха; уникалната сребърна глава на римския император Отон (69 г.); стъкления рог на изобилието от римската епоха, украсен с цветни спираловидни линии; съда, подобен на самовар за загряване на течности, състоящ се от три отделни цилиндрични съда, поместени един в друг; официалния декрет за привилегиите на войниците и ветераните, издаден от името на император Лициний I в Сердика през юни 311 г. и др. Около 50 са бронзовите статуетки, представящи почти всички божества от гръко-римския пантеон.

Реклама

 


Уникални витрини пазят съкровищата

"Нумизматичната изложба, която представяме сега в хан "Хаджи Николи", е необикновена не само за българското музейно дело. Тя е реализирана със съвършено нов тип витрини, конструирани от нас специално за експониране на монети. Една такава витрина се състои от касета за разполагане на монетите, компютър, монитор, лупа и постамент. Витрината е мобилна - лесно сглобяема и преносима. Тя дава възможност на посетителя да види "на живо" и през лупа всяка една монета. Освен това всяка монета може да бъде видяна на монитора, увеличена няколко пъти и снабдена с всички необходими данни - описание на изображенията, размери, тегло", обясни проф. Драганов.

Този тип витрина за експониране на монети е новост за целия музеен свят. При нейното конструиране са взети предвид всички съвременни достижения в тази област.

 

Бизнесмените даряват колекцията

Колекциите с римски предмети са формирани в продължение на много години от братята Пламен и Атанас Бобокови, които са собственици на компаниите "Приста Ойл" и "Монбат". Впоследствие те подаряват предметите на Нумизматичния музей.

"Ако не беше тяхната непоправима любов към историята на България, тези експонати отдавна щяха да са част от чужди колекции, отделени от земята, от която произхождат, и недостъпни за българската наука. Тяхна е заслугата, че те сега са неделима част от българското културно-историческо наследство", заяви проф. Драганов. Нумизматичният музей в Русе е първият частен музей и освен това първият специализиран музей в областта на нумизматиката в България.

Реклама
Реклама
Реклама