Богиня доказа, че келти са живеели около Рупите

След нови изненадващи находки в Хераклея Синтика
За първи път имаме толкова категоричен аргумент, че това население е било тук, казва проф. Вагелински
Доли ТАЧЕВА
Келти са живеели в района на днешното петричко село Рупите. Това доказва теракотена фигурка на богинята Епона, открита преди няколко дни от екипа на археолога проф. Людмил Вагалински в древния град Хераклия Синтика.
В представите на повечето хора келтите са войнствен народ, който яростно пази земята си и се стреми да завладява чужди територии. Независимо че "келт" се е превърнало в нарицателно за човек от Шотландия или Ирландия, всъщност те идват от съвсем различна част на Европа. Доказателства за тяхното съществуване са намирани и по нашите земи, но много по на север, към река Дунав.
"Тази фигурка се явява едно от най-ранните свидетелства за проникването на култа към келтската богиня Епона в древната римска държава, и то толкова на юг. За първи път имаме по-сериозен археологически аргумент, че вероятно такова население е живяло в околностите на Хераклея, а може би частично и в самия град. Определено тази статуетка от II-I в. пр. Хр ни изненада", коментира пред "България Днес" проф. Вагалински.
В митологията на келтите Епона е сред най-почитаните божества. Смятала се е за покровителка на магаретата, мулетата, конете и коневъдите.
"Възприемала се е и като божество, съпровождащо душите на мъртвите при прехода им в отвъдното. Нещо като Хермес. Затова я намираме в този погребален контекст", допълва археологът.
Освен фигурата на богинята в Западния некропол на древния град археолозите откриват 8 балсамии - съдове с благовония. Около тях има още 17 теракотени фигурки, които много си приличат и по-скоро символизират жената като цяло, а не конкретно божество.
"Най-вероятно там е погребана жена. Имала е някакво значение в обществото, тъй като беден човек не би могъл да си позволи толкова много неща. Втората възможност е да е била много мила на семейството си и така да са изразили своята мъка", допълва професорът.