Енергийният министър посрещна тръбите за Вертикалния газов коридор

"Днес посрещаме 2526 тръби, които тръгнаха от Индия преди броени седмици и преминаха през Суецкия канал, Дарданелите, Босфора, и пристигнаха в най-хубавия град - Бургас".
Това заяви енергийният министър Жечо Станков, който лично посрещна товара на пристанището в областния център. Доставката е част от изграждането на Вертикалния газов коридор, важна стъпка в реализирането на стратегическия енергиен проект и се изгражда от "Главболгарстрой". Той цели засилване на енергийната сигурност в региона и превръщането на България в ключов газоразпределителен център за Югоизточна Европа.
Вертикалният газов коридор е съвместна инициатива на Гърция, България, Румъния, Унгария, Украйна, Молдова и Словакия, припомни министър Станков и уточни, че първата доставка на тръби беше извършена още в края на март. Тяа е използвана за изграждането на 48-километровия участък от Кулата до Кресна. Оставащите 6 километра от трасето в момента се обследват от екип археолози. Очаква се строителството на участъка да бъде финализирано до второто тримесечие на 2026 година.
Следващият етап от проекта обхваща трасето от Рупча до Ветрино и е с дължина около 61 километра. Ще премине през част от Стара планина, ще пресече три реки и ще включва сложен сондаж под автомагистрала "Хемус".
Според Станков, проектът ще увеличи значително капацитета на изходната точка България – Румъния. А така страната ни ще си генерира допълнителни приходи от пренос на газ.
Трета пратка с тръби за проекта се очаква да пристигне през август .
Операторът на мрежата "Булгартрансгаз" ЕАД работи активно с международните си партньори по създаването на единна тарифа за пренос на газ по новия коридор.
"Очакванията и заданието, което сме направили пред изпълнителите, е до четвърто тримесечие на следващата година, газопроводът да бъде въведен в експлоатация. Това ще ни даде шанс на изходна точка България-Румъния да повишим капацитета от 5 млрд. кубични метра на 10 млрд. кубични метра. Или повишаваме го два пъти. Този капацитет е изключително нужен- от една страна ще доведе допълнителни приходи в държавното предприятие, което пък е свързано с дивиденд и повишаване приходите в бюджета, които след това ще бъдат насочени към общините за проекти, насочени към хората. От друга страна, дава шанс за повишаване на енергийната сигурност на района".