Хора без слух "слушат" рок концерти

Технологията ще я има и на шоуто на Роби Уилямс
Със специални костюми феновете усещат вибрациите и музиката върху кожата си
Хора с увреден слух успяха да усетят по тялото си музиката от концерта на "Гънс енд роузис" в столицата.
За първи път на Балканите и у нас фенове без слух използват модерна технология, която им позволява да съпреживеят емоциите от мащабно рок събитие.
Специалният костюм представлява преносима "раница", която тежи няколко килограма и включва прикрепящи се елементи за китките и глезените. Технологията превежда звука от пулта, миксерите и микрофоните от сцената във вибрации, които позволяват на хората с увреден слух да усещат музиката върху кожата си.
"Тази възможност не е само важна заради самата музика, това е и важен социален аспект. За глухите хора това преживяване не е само въпрос на музика, а и въпрос на принадлежност, на възможност да бъдат част от нещо по-голямо от тях самите, да се слеят с тълпата, нещо, което чуващите често приемат за даденост. Това е музикално равноправие", казва Даниел Белкер, технологичен иноватор, музикант и съосновател на компанията, изобретила костюмите.
"Вярваме, че музиката трябва да бъде преживяна от всички. С тази иновация правим още една стъпка към по-достъпна и приобщаваща културна сцена в България" споделя Ралица Мерджанова от компанията, която организира концерти у нас.
Шест специални костюма бяха дадени вече на хора с увреден слух по време на концертите на "Дрийм тиатър" в Античния театър в Пловдив и "Гънс енд роузис" на Националния стадион. Специалните "раници" ще бъдат използвани и по време на концерта на световната звезда Роби Уилямс, който ще пее в София на 28 септември тази година. Освен иновативните костюми, които позволяват да се усеща музиката чрез вибрации, публиката ще има възможност да преживее ритъма, текста и емоцията на песните чрез професионален музикален жестов превод, реализиран в партньорство с фондация "Развитие и Интеграция", Съюза на глухите в България и други.