30 обирджии дебнат софиянци

Около 30 са крадците, които ошушкват частните домове в София и са превърнали това в своя професия, научи "България Днес". Толкова са бандитите, които са попаднали в полезрението на полицията и които се наблюдават като активен контингент, разкриха от сектор "Кражби" в СДВР. Сред познайниците на ченгетата има и такива с цветисти прякори, както и информатори, които топят конкуренцията.
Всяка година с настъпването на летния сезон стотици столичани пропищяват, след като се завръщат от почивка и разбират, че любимите им вещи ги няма. Лятото е любимият сезон за действие на апашите, които зорко следят кога стопаните ще излязат във ваканция. Те планират удар само когато имат точна информация за времето, през което набелязаният апартамент ще бъде напуснат.
Тогава се активизират, за да се доберат до плячката. Крадците често се обединяват в групи, когато имат информация, че ударът си заслужава, разказва шефът на сектор "Престъпления против собствеността" в столичната полиция Янко Янколов. При по-сложни случаи се вербуват хора, добри в отключването на всякакви брави.
Бандитите не скучаят, а през свободното си време следят новостите в занаята. Те четат специализирана литература, за да са в час с нещата. Често си поръчват от чужбина специална техника за заглушаване на СОТ. Не се притесняват да инвестират във все по-нови брави и проучват слабите им места, за да не им се опъва нищо на терен. Понякога разбиват нечий дом само за да се потренират за "големия удар".
За първите шест месеца на 2013 г. в София са регистрирани 1412 домови кражби в сравнение с 1525 за същия период на м.г. Въпреки спада все още разкриваемостта на този тип престъпления остава ниска - само 10%. Полицаите са доволни от това ниво предвид трудното разкриване на подобни престъпления.
Бандитите най-често попадат зад решетките, след като оставят следи на местопрестъплението. В повечето случаи това са отпечатъци, но униформените са се натъквали и на други следи, по които хващат апашите, попаднали в базата данни. Белезници щракват около ръцете на лошите момчета и благодарение на свидетелски показания и на записи от видеокамери.
По оперативни данни в София върлували към 7-8 банди за набези по домовете. Те не били постоянни, а се събирали само при информация за голяма плячка. След това се разпадали, като в доста от случаите причината била скандал как да си поделят парите. Професионалните обирджии си намирали информатори, които докладвали кога собствениците на жилището ги няма. Информация получавали и от социалните мрежи като фейсбук, където жертвите сами споделяли, ако са по морето.
В жегите апашите се възползват от оставените отворени прозорци и балконски врати. Те без проблем се промъкват до първия и втория етаж на блок, а по-опитните катерачи достигали и до третия. По този начин се елиминирали по-трудните за отключване брави. В катеренето се включвали и алпинисти, които добре боравят с въжетата и се спускат от покрива. Затова ченгетата предупреждават хората, които си правят външна изолация, да внимават дали наетите от тях алпинисти не оглеждат ценните вещи в дома.
Крадците налитат най-вече на бижута, пари и техника. Важното е задигнатото да не е обемисто, за да се измъкнат по-лесно. Откраднатото се пласира в заложни къщи или се препродава, като така трудно се достига до продавача. Полицаите съветват в домовете да не се държат големи суми пари или важни документи, а да се оставят в трезор. Добре е бижутата да бъдат съхранявани на повече места, за да се затруднят апашите.
Наглите посегателства ставали предимно в южните квартали на София - Бояна, Драгалевци, Симеоново, Княжево. Бандитите ги предпочитали не само защото там живеят богаташи, а и защото при бягство гората ги прикрива. Докато се измъкват, бегълците прескачали огради и се криели по съседни къщи.
Задигат кучета и котки
Наглите крадци, които тарашат домовете на софиянци, неведнъж са си тръгвали и с одушевена плячка. Те не се задоволявали със семейни ценности и банкноти, но взимали със себе си и домашни любимци. През последните години е имало случаи на откраднати кучета и котки. Стопаните им не се надявали да видят отново златните си накити, но държали да се намери най-добрият им приятел. Собствениците на ограбени жилища са се оплаквали от какви ли не странни липсващи предмети, но класацията води кражба от дома на униформен. Оттам липсвали само коледната елха и ароматизатор.