Психоафера в ДАИ

Мощна афера с манипулирани психотестове изскача зад отстраняването на шефа на Държавна агенция "Автомобилна администрация" (ДАИ), научи "България Днес". Валентин Божков е принуден да напусне поста си, след като бе арестуван при акция на МВР заедно с 12 негови подчинени. Сред тях са секретарката на шефа и дъщеря на инспектор от Благоевград. Впоследствие срещу шестима от тях, включително и Божков, бяха повдигнати обвинения за корупционни практики и престъпление по служба. От прокуратурата не пожелаха да разкрият повече подробности по случая.
"В ДАИ се е вихрила мащабна престъпна схема, свързана с издаването на шофьорски книжки, сертификати, разрешителни", лаконично поясни транспортният министър Данаил Папазов.
Близки до разследването обясняват, че хората от ДАИ са разследвани повече от няколко месеца. Повод била информация за нередности при провеждането на задължителните психологически тестове. По закон такива трябва да държат всички шофьори на товарни камиони, автобуси и таксита. На тях се явяват и всички водачи, чиято книжка е отнета заради каране пияни. Изпитите се състоят в две части. При първата се води разговор с психолог, за да се установи дали кандидатът е склонен към агресия на пътя, след което със специален уред се тества бързината на реакциите му. Доскоро те се провеждаха в държавна лаборатория, а заради високите изисквания броят на скъсаните бе доста голям. Стройната система започва да се пропуква, след като тихомълком условията са променени и изпитите започват да се провеждат в частни школи. Част от тях според запознати са собственост на шефове от ДАИ. Стремежът за привличане на клиенти веднага се отразил на качеството и съответно броя на скъсаните спаднал драстично.
"Борбата за всеки кандидат стана жестока. Може да видите в интернет, че част от школите работят постоянно на промоция. Вместо 50 лева таксата им е едва 35. Сума, която трудно ще покрие разходите им", обяснява служител в автомобилната администрация.
С ожесточаването на конкуренцията се стигнало до груби извращения в името на клиента. При "правилните" фирми започнали да предлагат дистанционен изпит.
"В един момент нещата станаха изключително груби. Всеки кандидат бе достатъчно да се обади по телефона, където му се даваше банкова сметка да преведе парите. След това, без да се явява, направо по куриер, му пращаха документ, че е издържал изпита", обяснява запознат със схемата. Част от парите се отчитали на хора от ДАИ, които да си затварят очите при проверките в школите.
Според разследващи сигнали за нередностите били подавани многократно. Дълго време МВР и прокуратурата си затваряли очите. Промяна настъпила едва след зловещата катастрофа, при която мъртвопиян шофьор на такси помете 12 души на автобусна спирка в София. Впоследствие се оказа, че бакшишът Михаил Куртев е с множество актове за агресивно каране, но без проблеми е издържал изпита.
Според запознати след инцидента е започнала проверка в частните фирми, провеждащи психотестовете. Именно тогава разследващите се натъкват на данни, че пари от фирмите са плащани на хора от ДАИ.
Схема с книжки
Покрай разследването лъсва и схема за купуване на шофьорски книжки, обясняват запознати. При нея посредници от София издирват хора, скъсани на теория многократно, и им предлагат срещу комисиони да решат проблема. Събраните групи били пращани в провинцията, където директно им били давани предварително попълнени комплекти с изпитни листовки. Според автоинструктори доскоро схемата действала и в София, но заради гафове с готовите листовки била прекратена. Отворете страницата на "Автомобилна администрация" и вижте изпитите в София на 5 юли. Там има няколко автоучилища, чиито кандидати за книжка са скъсани на теория. Срещу явилите се на изпит пише като мотив за скъсване - неразпознаваем изпитен комплект. Това значи, че машината, която ги проверява, е засякла, че са фалшиви", обяснява експерт.