Прокурори скочиха на промените в НПК

Прокурори възроптаха срещу промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Пред "България Днес" обвинители се изказаха против влезлите в сила корекции на закона, които позволиха стотици бандити да излязат на свобода. Промените минаха за седмица на първо и второ четене и бяха приети от депутатите на 1 август, в разгара на съдебната ваканция. На 13 август корекциите бяха публикувани в Държавен вестник, а три дни след обнародването влязоха в сила.
Точно в нощта на 16 срещу 17 август, минути след полунощ, решетките на арестите в страната са се отворили за някои престъпници, които лежат от месеци и години в пандиза. Своеобразната амнистия е облагодетелствала обвиняемите по тежки престъпления, които са в панделата над 1,5 г., и останалите, които търкали нара поне 8 месеца.
Преди да се коригират, сроковете за предварително задържане бяха съответно 2 г. за всички, заплашени от над 5 г. решетки, като обвинените за кражби, грабежи, убийства, и 1 г. за по-леките престъпления. За всички тези бандити съдът е преценил, че те трябва да са задържани под стража, защото има достатъчно доказателства срещу тях, както и опасност, ако са на свобода, да се укрият или да извършат друго престъпление.
При внасянето на промените депутатите се обосноваха с борбата срещу "брадясалите" дела, както и със защита правата на обвиняемите. Именно заради дългите срокове на задържане без влязла в сила присъда редица нашенци осъдиха България в Страсбург. Всеки от новоосвободените също ще има това право, ако бъде изцяло оправдан, и ще може да получи солидно обезщетение.
Оказва се обаче, че корекциите в закона не са били обсъдени с магистратите.
"Никой не ни е питал, а ние сме зависими от нормативната база и не можем да сътворим чудеса", коментира обвинител от Софийската градска прокуратура. Хората в червени тоги са притеснени най-вече, че промените са приети набързо и така не е имало време да се вземат конкретно мерки по делата. Става дума за преодоляване на опасността при освобождаване на обвиняем той да заплашва свидетели или да си спаси имуществото.
При влизане в сила на промените на прокуратурата не е оставало друго, освен да издаде постановление за освобождаване на задържания. Обвинителите се жалват от краткия срок от обнародването до влизане в сила - само три дни, при положение че този срок е можело да бъде удължен. Прокурорите, които не са чели за промените в медиите, са имали точно толкова време за действие. Корекциите не важали за обвинените, срещу които при бъдещо дело може да се заведе граждански иск и които са заплашени от конфискация. Целта е да не могат да си разпродадат имотите, ако бъдат пуснати.
"По принцип срокът от осем месеца е достатъчен за приключване на едно разследване. Има обаче дела с фактическа и правна сложност, които изискват повече време. Понякога се чакат с месеци заключенията на ДНК и биологични експертизи", обясни прокурор от Софийската районна прокуратура. Друг негов колега е на мнение, че промените са в интерес на обвиняемите. "Те не са съобразени с натовареността на прокурорите. А ако имаш 30-40 дела със задържани, как да ги организираш?", вайка се обвинител.
Според него е проблем и връщането на глава 26, с която се дава право на обвиняемите да искат от съда да задвижи делото му, ако разследването е продължило прекалено дълго. Ако съдът уважи молбата, прокурорът трябва да внесе до месец обвинителен акт на база на събраните до момента доказателства. В противен случай разследването се прекратява.
"Това се прави с цел да се смачкат тежките дела, за които е нужно време за разпити на стотици свидетели. В Италия в съда „Антимафия" при делата срещу 150 обвиняеми разследването протича за 7-8 години", коментира градски прокурор. Той е на мнение, че вече трудно ще се провежда борба срещу организираните групи, защото е даден приоритет на справянето с битовата престъпност. Освен това се разследвали "скелети от гардероба" - случаи отпреди 7-8 г., за сметка на бандити, които действат в момента. От Специализираната прокуратура и от Софийската градска прокуратура отказаха официален коментар на промените в НПК.
Аделина ГЕОРГИЕВА