Осъденият пилот Янко Стоименов: В Гърция ни екзекутираха публично

Решението на върховните магистрати в Гърция, с което осъдиха българския пилот Янко Стоименов, вече повече от месец не е оповестено официално. Според самия него забавянето е защото става въпрос за "публична екзекуция", а не за акт на правосъдие.
Според други това си е откровена гавра с нашенеца.
"Нито аз, нито адвокатът ми в Гърция, нито българското посолство имат достъп до решението на върховния съд, което има само номер (1015/2013), но не и съдържание. И до ден днешен нямам официално известие от съда за тяхното решение. Новината за него дойде от пресата след „изтичане" на информация от секретариата на съда до медиите и адвокатите на роднините на загиналите", обяснява Янко Стоименов.
През юли българинът и двамата му колеги от бившата кипърска авиокомпания "Хелиос" бяха окончателно признати за виновни за катастрофата на Боинг 737-300, който на 14 август 2005 се разби край Атина.
Главният пилот на "Хелиос" Янко Стоименов, изпълнителният директор Димитрис Пандадзис и директорът по управлението на полетите Георгиос Кикидис получиха по 10 години затвор. Съдиите обаче постановиха, че наказанието е с право на парична замяна. Всеки трябва да плати по 73 хиляди евро, или около 20 евро за всеки ден на свобода вместо зад решетките. Решението им можеше и да е далеч по-тежко. Гръцката съдебна система позволява ефективната присъда да бъде заменена с финансова равностойност, като съдът определя цената. Интересното е, че тя варира от 90 цента до 70 евро за ден. Така Стоименов можеше да се наложи да плати равностойността на над половин милион лева. Парите варират по доста сложна схема и въпреки че пилотът бе осъден на над 30 000 евро, те се увеличават със 110% и крайната стойност става 73 000 евро.
След решението на магистратите до момента единственото, което е ясно, е, че възраженията до върховния съд, внесени от обвиняемите, са отхвърлени.
"Няма аргументи и може би няма и да има скоро, защото те тепърва трябва да бъдат скалъпени. Ако съдът не беше излязъл с окончателно решение до 14 август тази година, делото щеше да изтече по давност. Това очевидно не би било по вкуса на тези, които финансираха обвинението и на които гръцкият съд неофициално се отчете с „изтичане" на информация. Нека да видим колко време ще отнеме на магистратите да обосноват постъпленията от четвърт милион евро в хазната", коментира пилотът.
В социалната мрежа Фейсбук Стоименов написа, че не гледа на развръзката като на трагичен край, а по-скоро като на едно ново начало.
"През този трънлив път загубих много от онези неща, които определят спокойствието и комфорта около нас. В същото време открих други, които са без материален еквивалент, но са извор на радост и смисъл в живота."
Пилотът заявява категорично, че не се е отказал да се бори. Ще направи това в Страсбург, като сезира Европейския съд по правата на човека.
"Ако е рекъл Господ, един ден ще намеря начин и форма да разкрия пред света онова, което се разигра зад кулисите на разследването на катастрофата и последвалия скалъпен процес", надява се Стоименов, според когото "нито солидните правни аргументи, нито позицията на хора, организации и експерти не промениха решението на гръцкия съд, което бе по-скоро публична екзекуция, отколкото акт на правосъдие".
Аргументите на всички инстанции на съда почиваха върху доклад на гръцкия борд за разследване на авиационни произшествия, според който причината за катастрофата е, че пилотите са оставили превключвателя на режима за херметизация в позиция "Ръчно", а не "Автоматично". Този доклад обаче бе критикуван от някои от най-известните авиационни специалисти в света, които доказаха, че позицията на превключвателя е била в режим "Автоматично", а причината за катастрофата е дизайнерска грешка в съответния вид самолети. Съдът методично отхвърляше всички доводи за повторно извършване на разследването.
Филм за процеса
Документален филм за катастрофата и последвалия процес ще бъде заснет у нас и в Гърция. Идеята е била прегърната от самия Стоименов, както и от журналисти.
Проблемът за осъществяването на проекта засега е финансов. За излизането на лентата на бял свят все още няма средства и засега се търсят варианти да се намерят пари.
Според инициаторите предвид актуалността на темата и международния интерес няма съмнение, че парите ща се възвърнат и че става дума за инвестиция не само благородна, но и печеливша.
Контролиран теч на информация
Информацията за окончателната присъда на Янко Стоименов и останалите обвиняеми бе оповестена по доста необичаен начин.
На 16 юли решението бе съобщено на Кипърската осведомителна агенция от Янакис Йоану, адвокат на семействата на жертвите.
Янко Стоименов пък научил за него от публикация на кипърския вестник „Политис". „Явно има изтичане на информация от секретариата на съда и най-вероятно тя е истина", бяха първоначалните коментари на гръцките адвокати на Стоименов - Стелиос Вудурис и Йоанис Ханиотис.