Луди бандити пуснати по улиците

Скандалните промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) са позволили освен бандити и психичноболни престъпници да излязат на свобода, научи "България Днес". Корекциите в закона намалиха сроковете на всички мерки за процесуална принуда. Това не са само мерките за неотклонение, но и например принудителното настаняване за изследване в психиатрично заведение, забраната за доближаване до пострадал, отстраняване от длъжност и др.
С приемането на промените депутатите са отменили всички мерки от момента на привличането на обвиняем, а не от определянето на мярката. Така е станало възможно някой, който е арестуван преди 2 г., но в последния месец е бил въдворен в психиатрия, да бъде освободен. Причината е в корекцията на сроковете за предварително задържане. Доста хора с повдигнато обвинение и без влязло дело в съда трябваше да бъдат освободени, ако са търкали нара 8 месеца или 1,5 г. за тежки престъпления. Единственото условие беше срещу тях да не може да се заведе граждански иск при бъдещо дело.
Така при влизане в сила на промените на 16 срещу 17 август вечерта десетки хора са били освободени от следствените арести с постановления на прокуратурата. От масовото освобождаване се възползвали бандитите, за които съдът вече е преценил, че има доказателства срещу тях или на свобода могат да извършат престъпление или да се укрият. Прокурори скочиха на промените, защото те са станали факт по време на съдебната ваканция. Това е станало причина много от тях да не успеят да вземат мерки за бързото приключване на разследването.
В последно време е имало няколко случая на пускане на болни от психиатрията към затвора в Ловеч, където се настаняват задържани за освидетелстване.
"През годините имаше 2-3 случая на освободени пациенти след постановление на прокуратурата. Те бяха болни, но ги пуснаха в края на работния ден, без да организират придвижването им", разказа д-р Тотю Нешков от затворническата психиатрия в Ловеч. По думите му тогава един от болните бандити, вкусили свободата, е бил бездомник, който е извършил убийство. Когато разбрали какво се е случило, специалистите го потърсили, но от скитника нямало и следа. И до ден днешен не е ясно дали той е жив и дали обикаля улиците свободен като птичка, но опасен за обществото.
Друг от късметлиите бил мъж, който живеел на повече от 100 км от психиатрията. Въпреки че бил болен, той излязъл на свобода, без да са извикани близките му да го приберат. Не е ясно как той е стигнал до дома си, но впоследствие родителите му го завели в друга психиатрия.
Получило се е така, че с транспорт на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" пациент е бил закаран до София, за да се предаде на близките му. Благодарение на съдействието между шефовете на затвори той не е останал на улицата. "Случвало ми се е да вървя по улиците на някой град и да видя пациенти. Поздравяваме се", споделя експертът.
Обикновено той и колегите му имат 30 дни, за да изследват задържан, който им изпращат за освидетелстване. В 15-20% от случаите срокът се удължава двойно, ако ще се чака изготвянето на експертиза. Тогава тя се представя пред съда и магистратите решават за съдбата на задържания. "Случвало се е съдът да отмени мярката и ние да се чудим как да върнем пациента в болницата, за да не излезе на свобода. В такива ситуации се възползваме от чл. 155 от Закона за здравето - за принудително настаняване и лечение", коментира д-р Нешков.
По думите му има подзаконови актове, които не са регулирали работата на психиатрите. "Разрушихме системата, която на Запад сега се опитват да я направят. Криворазбрано се защитават човешките права, а нашите пациенти са най-пренебрегвани и стигматизирани", смята специалистът.
Той признава, че малко от колегите му се наемали да лекуват задържани.
"Неприятно е - пристигат оковани, водят ги въоръжени надзиратели, а това всява смут", споделя д-р Нешков. Според него в затворите и арестите в страната почти няма лекари, които да се грижат за хората зад решетките.
Бандитите, които биват осъдени за тежки престъпления, се лекуват в психиатриите най-малко 4-5 г.
56 престъпници в психиатрия
В момента 56 бандити се лекуват в психиатрията към затвора в Ловеч. Те идват от различни пандизи, но имат нещо общо - поставените им диагнози. Това са най-често психози, остри налудни разстройства, депресии.
"Малка част от шизофрениците извършват престъпления, но го правят, без да се прикриват, с ритуали, които впечатляват", споделят психиатри. Те са на мнение, че най-голяма част от хората зад решетките са с личностни разстройства - социопати и др.
Към днешна дата един задържан е настанен принудително за изследване в Ловеч. Там си почива и наркоманът убиец Ивайло Иванов-Папурката от Горна Оряховица, който уби съученика си Тихомир Иванов.
Сред известните пациенти, които са минали през психиатрията, са Марио Любенов-Заека, подсъдим за убийството на Мирослава от Перник, както и друг пернишки убиец - серийният килър Станислав Ангелов-Сиси.