Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2291804 www.bgdnes.bg

Соломон Паси: МИ-6 разбра от телевизията за антентатите в сърцето на Америка

Британските секретни разузнавателни служби МИ-6 научили по телевизията за терористичните удари в сърцето на САЩ на 11 септември 2001 г. Това каза бившият външен министър Соломон Паси, който се върна 12 години назад във времето към датата, която разтърси целия свят. Тогава терористичната организация Ал Кайда вряза два самолета в кулите-близнаци на Световния търговски център, един в Пентагона и четвърти падна в Пенсилвания.


По същото това време Паси е седял в лобито на хотела си в Брюксел и разговарял със сър Марк Алън, шеф на британската секретна разузнавателна служба МИ-6 за свободата на българските медици в Либия. В този момент започнало излъчването на CNN от САЩ и първите кадри на самолетите, които се врязват в търговския център.

Реклама

"Аз бях министър на 5 дни служба, нямахме опит в такива ситуации. Това беше една напълно непозната ситуация, която мен ме свари в Брюксел. След като видяхме кадрите сър Алън ми каза: "Аз не знам какво става, а след като аз не знам какво става значи и МИ-6 не знае какво става, а щом МИ-6 не знае какво става значи и ЦРУ не знае какво става, а щом ЦРУ не знае какво става значи и целия свят не знае какво става. Тогава приключихме разговора", разказа Соломон Паси.

Още в първия ден след кървавите атентати на Ал Кайда от българското правителство са подготвили писмо до президента на САЩ Буш. "В него казахме, че България ще реагира като фактически член на НАТО, въпреки че ние не бяхме членове на Алианса. Това беше и една от причините през 2002 г. да получим поканата за членство", каза още Паси.

По думите на Паси в ситуацията със Сирия българското правителство е пропуснало да направи важна стъпка, след която България е щяла да стане важна в очите на партньорите си. "Можехме да предложим Сирия да бъде задължена да се присъедини към организацията за забрана на химическото оръжие. Ако тази идея беше излезла от България, не виждам причина, поради която ЕС да не го приеме. Ние не го направихме. Но предстои да станем велики", категоричен е Паси.

Той припомни класация на ООН за щастието на народите, според която българите са сред най-нещастните хора на света. "Това е така, защото ние като народ смятаме, че нищо не зависи от нас. Ако имаше голям дипломатически пробив от 2001 до 2005 г. е защото повярвахме, че с наша помощ може да се случат много неща. Това, което трябва да се търси сега е как България да стане по-важна държава. Докато си мислим, че нищо не зависи от нас, така ще бъде", коментира още бившият вътрешен министър.


Паси посочи, че разликата между правителството, от което той беше част и настоящото е в това, че той е искал да искал да формира мнението на Народното събрание, а не да го следва, както предпочита колегата му Кристиан Вигенин.

Реклама
Реклама
Реклама