Шефът на лозарската камара: Държавата губи годишно над 200 млн. лева от акциз

В момента в страната са регистрирани 2882 малки дестилерии, а броят им е над 10 000 и не плащат данъци. Част от регистрираните специализирани малки обекти за дестилация са собственост на едни и същи юридически лица и кооперации, които в отделни случаи притежават по 20 и повече обекта за дестилация.
Годишно те правят оборот в пъти повече от големите лицензирани компании, но без да внасят акцизи или да заплащат дължими данъци. Това коментира в интервю за в. „24 часа" шефът на Националната лозаро-винарска камара проф. Пламен Моллов.
Очакванията са тазгодишната реколта от грозде да достигне 360 хил. тона.
"Докато не се изкорени сивият сектор, високите добиви се обезсмислят, тъй като само половината от тази реколта ще влезе във винпромите, а останалите 50% ще се преработят в нелегалния сектор. Това ще доведе до директни загуби на държавния бюджет от акцизи. За всеки литър алкохол от 40 градуса се заплаща акциз от 4,4 лв. и така загубите възлизат на над 200 млн. лв. годишно, твърди Моллов. - Статистиката сочи, че в лицензираните предприятия през последните 10 години се преработват легално около половината грозде. Другите 50% се преработват в нелегалния сектор, а от тях не повече от 10 процента отиват за домашно производство за собствена консумация."
Миналата година винпромите прибраха около 180 000 тона грозде, а останалите отидоха в казаните. И те изтъргуваха около 40 млн. литра ракия - без доказано качество и без акциз.
"По данни на отдел „Агростатистика" на МЗХ миналата година са събрани 123 646 тона плодове, а от тях само половината са преработени промишлено. Това означава, че допълнително от казаните излизат около 10 млн. литра нелегална плодова ракия. Освен селските казанджииници има много инсталации по гаражи и мазета, които денонощно изваряват грозде и целегодишно плодове. Сумарно от тях се прави по 45-50 млн. литра ракия всяка година. По данни от Националния статистически институт за 2012 година консумацията на алкохол се е повишила с 8%, но ръстът на събрания акциз от високоалкохолни напитки е 10 пъти по-малък (0,8%). Това означава, че има бум на консумацията на нелегален алкохол, който е силно токсичен и опасен за здравето, и не са редки случаите на отравяния с метилов алкохол, много от които имат и летален завършек", каза още Пламен Моллов.