Бургаски прокурор спаси от съд аптекарка, дала грешно лекарство на бебе

Районният прокурор Христо Колев прекрати досъдебното производство, водено срещу неизвестен извършител по случая с 4-месечното бебе Теа, изпаднало в алергичен шок заради грешно лекарство. Медикаментът беше продаден от стажантката Виолета Йорданова в аптека „Галения" в Бургас на майката Тоня Хаджиева. Бебето направи алергична реакция като се поду, очите му пареха и сълзяха и дишаше трудно.
Още на същия ден (5 април) фармацевтката Сълзина Мармарова призна, че е допусната грешка в аптеката. В досъдебното производство са разпитвани редица свидетели, но в крайна сметка прокурор Колев заключи при очевидни факти, че прекратява наказателното производство поради липса на престъпление. Въпреки това той ясно посочва, че наистина са допуснати редица груби нарушения при продажбата на лекарството.
Малката Теа е била болна от пневмония, за което е лекувана в болница в Бургас. При изписването й от здравното заведение майка й Тоня получава рецепта от лекар за продължаване на лечението у дома. На път за вкъщи тя влиза в аптеката, която се намира на ул. Копривщица" 9 в Бургас и купува лекарствата. По това време там са фармацевтката Сълзина Мармарова и стажантката Виолета Йорданова. Именно Йорданова продава на майката Проспан - капки вместо изписания на рецептата Проспан - сироп. По-късно в хода на разследването, прокуратурата установява, че това е станало без надзора на опитен фармацевт. Още вечерта, след като на детето е дадена доза от Проспан-капки, семейството му забелязва с ужас, че състоянието му се влошава. Бабата и майката на Теа разтреперани се обаждат на лекуващия ги лекар, която отсича, че вероятно става дума за алергичен шок. Бебето моментално е закарано в болница, където му е бита инжекция „Урбазон" за овладяване на състоянието, а бабата и майка му бяха в стрес.
Пет месеца след фрапиращия случай постановлението, издадено от прокурор Колев, потвърждава всички факти, които още слде инцидента разказа бабата на Теа - Диана Хаджиева. Била е назначена тройна медицинска експертиза без да се споменават имената на лекарите, които са я направили. Изводите от нея са, че в листовката на продаденото лекарство в аптеката - Проспан капки, е подчертано, че то не се прилага на деца под 1 година. Веднага след това обаче следва заключението, че приемът на капките при Теа не е довел до реално застрашаващи изяви в здравословното състояние.
"В тази връзка експертизата приема, че телесното увреждане във връзка с приема на капките временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Като се има предвид хронологията на процесите, експертизата приема, че е налице пряка причинна връзка между капките Проспан и последвалата алергична реакция. Видно от материалите по дознанието, рецептата не е правилно изпълнена. Стажант-фармацевт не може да изпълнява самостоятелно рецепти, предписани от лекар, без контрола на правоспособен фармацевт. В случая това правило е нарушено по отношение на препарата, изписан на обратната страна на рецептата. Не е спазено предписанието да не се дава Проспан на дете на възраст под 1 година", пише в постановлението. От всичко казано до тук е повече от ясно кой и с какво е виновен за натровеното бебе. Въпреки това обаче прокурор Колев констатира, че причиненото телесно увреждане следва да се квалифицира като лека телесна повреда.
„Телесната повреда не е нито средна, нито тежка, каквато следва да бъде причинена на пострадалото лице, за да се осъществи състава на чл. 134, ал.1 от НК", смята прокурорът. Близките на Теа обаче са категорични, че ще продължат битката за справедливост и се готвят да заведат гражданско дело срещу аптеката, която натрови бебето им.