Обраха майката на Цветанов

Обирът станал в очукан панелен апартамент в столичния кв. "Надежда", където 51-годишният брат на Цветанов - Людмил, притежава два апартамента. В единия живеел той със семейството си, а другият се ползвал от майка му Гьоргена. Именно това жилище станало обект на крадците. Вчера възрастната жена си беше вкъщи, но когато позвънихме, тя отказа да отвори. "Не мога да ви отворя, страх ме е! Роднините ми забраниха да говоря с непознати", призна баба Гьоргена.

Съседите й се оказаха по-разговорливи. Те коментираха, че дръзкият обир е по-скоро знак към бившия вътрешен министър. Пред репортер на вестника те разказаха, че в последната седмица около блока им постоянно се навъртали джипове, пълни с яки момчета. Те били засичани да стоят часове наред встрани от входа и да наблюдават кой влиза и излиза.
Според разследващите бандитите действали абсолютно професионално. Без никакъв шум те за секунди разбили патрона на входната врата и влезли в жилището. Огледът показал, че липсват единствено дребна сума пари и евтин китайски стенен часовник. Останалите скъпа техника и бижута стояли непокътнати. Действията не се вписвали в представите на МВР за обикновена домова кражба. Вчера на мястото на инцидента нямаше следи от взлом. Потърпевшите вече бяха сменили разбития патрон. Не личеше да има сложена специална охрана.
Новината за обира по никакъв начин не притесни Цветан Цветанов, който в 9 ч. вчера се появи в Съдебната палата за старта на процеса срещу него. Слухове за сърдечни трепети обаче подложиха крак на делото срещу вътрешния ексминистър. Процесът трябваше да тръгне вчера в Софийския градски съд, но председателят на съдебния състав Димитрина Ангелова прецени да си направи отвод, който й бе поискан от прокуратурата.
В съдебната зала обвинителите Стефан Рачев и Калоян Ангелов потвърдиха, че искат отстраняването на база публикации в медиите, че между съдийката и адвоката на Цветанов - Менко Менков, преди време е имало "сърдечни отношения". Държавното обвинение цитира два материала, според които процесът можело да бъде опорочен. Прокурорите не коментираха истинността на статиите, но пожелаха отстраняването на съдийката заради евентуална предубеденост и заинтересованост от изхода на делото.
Защитата на Цветанов настоя магистратът да остане да води делото. Самият Менков се обърна към нея с думите "уважаема госпожо председател" и помоли да не приема искането за отвод, защото то е обидно за прокуратурата и съда. Адвокатът заяви, че е завел три искови молби срещу изданията, писали "клюки и сплетни" за отношенията им. Менков се почуди на заканата на зам. главния прокурор Борислав Сарафов, че ще следи изкъсо процеса, и попита на какво основание. Според защитника прокуратурата е "в симбиоза" с част от медиите, с което българската съдебна система се поставя на колене.
Адвокатът допуска, че е възможно да се напишат клевети и за следващия магистрат, който ще бъде избран да води процеса. Даже се чуха подхвърляния какво ще стане, ако това е мъж. По думите на Менков целта на прокуратурата е да бави делото, защото не е убедена в успеха си.
Самият Цветанов каза, че за него няма значение кой магистрат гледа делото му, но държи на бърз и прозрачен процес. Той призна, че не е приятно да се застане "от другата страна". "Трябва да вярваме в съдебната система, защото тя е институцията, която решава дали едно лице е виновно, или не е виновно", смята ексминистърът. Той застана пред Темида с общо трима адвокати. Освен Менков ще го защитават дългогодишният депутат от германския Бундестаг Ханс-Петер Ул и Борис Велев. Очаква се СГС да определи чрез жребий нов съдия по делото.
Обвинението
Делото срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов е за осуетяване на наказателно преследване срещу Орлин Тодоров, бивш шеф на РЗБОП - Велико Търново. Обвинението срещу Цветанов беше повдигнато преди повече от три месеца. Случаят е от 2009 г., когато наблюдаващият прокурор от Окръжната прокуратура във Велико Търново получил разрешение за използване на СРС срещу Тодоров. Цветанов обаче шест пъти написал "НЕ!!!" на исканията на държавното обвинение за прилагане на СРС спрямо Тодоров. Ексшефът на МВР е обвинен и за незаконни подслушвания на политици, журналисти и бизнесмени в периода 2010-2013 г., но разследването не е стигнало до съда.
Съдийката: Махам се, за да вярват в нас
Притежавам воля, професионален и личен морал, за да проведа обективен процес, каза съдия Димитрина Ангелова. Въпреки това тя отрече всякакви писания по неин адрес и напусна делото, за да не остават съмнения. "Съдът е една от малкото независими институции в държавата ни и поради дълбокото ми убеждение в необходимостта от тази независимост, отстоявана с изключителни усилия и упорита работа от българските съдии, чрез които се поддържа вярата на членовете на обществото в тази независимост и безпристрастност, считам, че следва да се отведа от по-нататъшното разглеждане на делото, за да не се накърни тази вяра", обоснова се съдийката. Тя подчерта, че делото е с голям обществен интерес и не трябва да витае съмнение в безпристрастността на съда. Ангелова влезе и излезе от съдебната зала с усмивка.