Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2405157 www.bgdnes.bg

Професори в лют скандал заради окупацията на университета

Лют скандал, нарушаващ възприетия академичен тон, спретнаха в студиото на Нова телевизия преподаватели от СУ, МУ и НБУ. Най-гласовит и емоционален се оказа проф. Михаил Неделчев, който не издържа на назидателното говорене на колегите си и скочи да защитава протеста на младите.


„Разберете, че тези хора искат да бъдат други - нови, различни. Те искат своята самостойност като граждани! Тях ги интересува да бъдат свободни хора. Искат срещу тях да не бъдат лашкани червено-кафявите банди. Искат срещу тях да не стоят зомбитата, които твърдят, че те са купени, организирани. Те не са абсолютно самоорганизирани. Те са гражданско общество и на тях трябва да им бъде даден път", емоционално заяви проф. Михаил Неделчев.

Реклама

„Крайност е това, което правят студентите. Най-добре е те да залеят улиците. Никой не пречи на младите хора да искат оставката на правителството, но самата форма на окупация на университета е недопустима", опонира му ректорът на МУ проф. Ваньо Митев.

„Нека студентите да излязат с конкретни искания, не с общото „Оставка". Аз не съм виждал техния списък с искания. Докато ние, ректорите, имаме конкретни искания и сме ги написали", каза проф. Митев и повтори думите си, казани вчера, че окупацията в МУ е недопустима, тъй като там се извършват процедури, засягащи пряко здравето на хората. Това, според професора, е недопустимо, особено за хора, поели ангажимента да бъдат в услуга на обществото.

От своя страна проф. Михаил Неделчев, който преподава в НБУ, заяви, че благоразумието в такива ситуации трябва да бъде изоставено. „Мисля, че в момента студентите не губят от учебния процес, защото те са в една ужасно важна фаза от своя учебен процес - те получават своето гражданско образование", каза Неделчев.

Според проф. Искра Баева, преподавател в СУ, протестът на студентите сега (за разлика от тези през 2010 и 2012 г.) е друг - той е глобален, против политическата система. „Когато имаш политически искания, трябва да спазваш принципите в политиката, които се изразяват в преговори. Те искат нов морал, но може ли той да се постигне с една оставка?", попита тя.

Доц. Атанас Семов, преподавател в СУ заяви на свой ред, че студентите са нарушили закона, който забранява политическа дейност в университетите. „Но е безспорно, че окупацията на университета е своеобразен интелектуален отпор. Нашият „преход" се оказа недъгав, защото бе осъществен от нискоинтелигентни хора", заяви той.

Реклама
Реклама
Реклама