Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2406457 www.bgdnes.bg

Киро Японеца е получателят на 74-те кила хероин?

Скандален ромски барон, преживял няколко атентата, прави опити да завладее пазара на хероин в София. Това твърдят пред "България Днес" спецченгета.
Неофициално описанието им съвпада със сочения за наркобос Кирил Кирилов-Японеца, но разследващите не желаят да потвърдят дали става въпрос именно за него.
"На прав път сте, но не мога да коментирам повече темата", лаконичен бе униформеният.
Именно за мистериозния бандит е била предназначена пратката от 74 килограма хероин, която бе спипана на Капитан Андреево. Това е най-голямото количество от този наркотик, залавяно в България през последните пет години. За пратката се разбра в сряда от съобщение на Агенция "Митници", макар тя да е е спипана още на 17 октомври.

Официално ченгетата твърдят, че дрогата била заловена в лек автомобил с българска регистрация, пътуващ от Турция за България. След анализ на риска граничарите селектирали колата. При последвалото претърсване в специално изграден тайник в задната седалка били открити увити в индиго 140 пакета, обясниха в съобщението си от агенцията.
Запознати със случая обаче разказват по-различна версия за залавянето на дрогата. Според тях хероинът е бил част от наскоро задействан канал, който е контролиран от ДАНС. След продължило няколко месеца наблюдение антимафиотите пристъпили към действия. Така в ареста е прибран 44-годишният софиянец Стефан Чарев, който прекарвал 74-те кила хероин с автомобил "Сааб", влизащ от Турция.
Заради необходимостта от последващи действия и доразплитането на целия канал повече информация не бе оповестена.

Реклама

"Да, знаем, но няма как да ви кажем повече подробности", лаконично отговори на въпросите относно поръчителя и дестинацията на пратката окръжният прокурор на Хасково Петър Мидов.
Неофициално близки до разследването обясняват, че след влизането в България пратката е трябвало първо да пристигне в Стара Загора. От години край града съществувало тайно депо, в което се преразпределяли пристигащите от Турция партиди с хероин и амфетамини. Там на място следвало препакетиране, намиране на купувачи и изпращането на наркотика из цяла България. В момента складът се контролирал от авери на столичен норкобарон от ромски произход, твърдят спецченгета. Затова и голяма част от хероина е трябвало да продължи към столицата и да се разпредели към дилърите, работещи за циганския бос. Неофициално се твърди, че това е Киро Японеца, който в момента е монополист на пазара в София. Той се утвърдил като едноличен лидер, след като МВР удобно му разчисти терена с ареста на Златко Баретата и още няколко дребни играчи. 

Рекорд в Бургас

Заловеният на Капитан Андреево хероин бил с общо тегло от 73,380 кг, а стойността му по цени на съдопроизводството - близо 8,8 млн. лв., обясняват от Агенция "Митници". Това не е абсолютният рекорд за хероин, залавян в България. Първото място се държи от колосална пратка хероин, хваната в Бургас в края на 2008 година. Митнически служители тогава откриха 370 кг дрога на фериботния терминал на пристанището в морския град. Наркотикът, разпределен в 729 пакета, е укрит в специално изградени тайници в конструкцията на три ТИР ремаркета с българска регистрация.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама