Мюсюлманин съди България заради Сидеров

Мюсюлманинът Вели Караахмед е единственият, посмял да се жалва в Страсбург за боя пред столичната джамия Баня Баши през 2011 г. След като родните власти оставиха без последствия нападението, извършено от хора на "Атака", Караахмед е решил да се бори за недоизказаната си молитва. Той е завел дело срещу България в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) и очаква справедливост от Страсбург, научи "България Днес".
Българският мюсюлманин се жали от държавата за това, че не му е осигурила безпроблемно изповядване на религията и е позволила да се случат сблъсъци пред джамията. На 20 май 2011 г. десетки привърженици на "Атака", предвождани от лидера Волен Сидеров, саботираха петъчната молитва в джамията. Те били недоволни, че молитвеният звук гърми от тонколони, и донесли собствена техника, с която да го заглушат. Атакистите скандират: "Турски мекерета!", "Терористи гадни!", "Еничари!", "Резаци!", "Фесове!", "Вън от България!", "Хайде в Анкара!", "Не ни цапайте земята!", "Спрете този срамен вой в центъра на София!". Напрежението ескалира и се стига до сблъсъци с мюсюлманите, при които са ранени десет души.
Вели Караахмед не е пострадал при нападението, но е потресен от случилото се.
След два месеца Районната прокуратура в София прекратява делото за хулиганство, тъй като градските обвинители разследват престъпление срещу изповеданията. Разследванията се водят срещу неизвестен извършител, въпреки че случката е заснета от телевизионни камери. Магистратите обаче отказват да конституират Караахмед като пострадал, защото според тях престъплението е формално и при него не може да има пострадали.
Мъжът пише жалби срещу отказа да си защитава правата. Стига се до абсурда да доказва, че е бил пред джамията. Той твърди, че жертвите на престъпления, свързани с подбуждане към расова омраза, биват безогледно неглижирани в процеса, като цитира текстове от Европейската конвенция за правата на човека. Така Караахмед се обръща към ЕСПЧ, защото се нарушавало и правото му да участва в процес като жертва на посегателство. Европейските магистрати забелязаха жалбата и обещаха да я разгледат в най-бързи срокове.
Плащаме и за изтрезвител
Из десетките жалби, които отиват в Страсбург, има истории, достойни за филмов сюжет. Оказа се, че срещу страната ни е бил изпратен сигнал от дядо, попаднал в отрезвителя. Възрастният човек бил пенсиониран архитект. В един фатален ден той така се натряскал, че попаднал в мястото за изтрезняване. Тъй като решил, че държавата е виновна за излагацията му, пуснал сигнал до европейските магистрати. Неговият случай едва ли би завършил благополучно.
Едва 7% от българите успяват да осъдят държавата в Страсбург, каза за "България Днес" Милена Коцева, директор на дирекция "Процесуално представителство на България пред ЕСПЧ" към Министерството на правосъдието. По думите й с една трета е намалял броят на хората, които завеждат дела в Страсбург срещу България. Така страната ни е паднала с две позиции в черния списък на осъдените.