Точенето на торенти остава

Министерският съвет е гласувал и предложил за ратификация от Народното събрание договора от Пекин относно аудио-визуалните изпълнения.
Според някои експерти пактът е новото лице на скандалното споразумение ACTA, което предизвика много критики с третирането на свалящите торенти като престъпници. Пред "България Днес" адвокат Емил Георгиев обаче заяви, че асоциациите с АCTA са по-скоро дотолкова, че ако споразумението беше прието, щеше да има огромни вреди за потребителите, а от договора от Пекин такава опасност няма. С една дума, потребителите, които точат филми, музика и всякакви други торенти, може да се чувстват в безопасност.
"В световен мащаб авторските права са много по-добре защитени от т.нар. сродни права. С настоящия договор същата защита се дава и на техните носители, например актьорите", обясни юристът. Според него договорът от Пекин е иницииран от силните холивудски лобита на "томкрузовци и мерилстрийповци".
Иначе адв. Георгиев коментира, че и в момента торент тракерите действат на ръба на закона, а усилията на властта са насочени по-скоро към тяхното спиране, отколкото да се преследват потребителите.
"Членовете от договора от Пекин до голяма степен съвпадат с чл. 76 от сега действащия Закон за авторското право и сродните му права", обясни Емил Георгиев. Според него пактът няма опасност да отвори вратата към по-сериозни рестрикции. Той обаче обърна внимание, че в приетия от кабинета проект за нов Наказателен кодекс ползването на чужда интелектуална собственост вече ще се наказва далеч по-сериозно и нарушителите са застрашени от по-високи срокове лишаване от свобода.
Специалистът по медийно право проф. Нели Огнянова също взе отношение относно ратификацията на договора от Пекин.
"Трябваше да се хване навреме самото подписване на договора. Сега трябва да се види дали в България има воля за присъединяване, но поне на висше политическо ниво явно има", заяви тя. Според член 26 на пакта той влиза в сила, когато 30 подлежащи на приемане страни са депозирали актовете си за присъединяване. На въпрос дали с ратификацията от България страната ни подпомага самото влизане в сила на договора проф. Огнянова отговори, че "логиката очевидно е тази", но отказа по-подробен коментар.
Делото срещу шефа на "Замунда" зацикли
Делото срещу бившия собственик на най-популярния български торент сайт Zamunda Мартин Павлов, който е съден за пиратство, е зациклило. То трябва да се гледа в Софийския районен съд, но по него няма абсолютно никакво движение след смяна на съдията.
Домейнът www.zamunda.net е създаден от Мартин Павлов на 17 декември 2006 г.
Владимир Клисуров