Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4310829 www.bgdnes.bg

Експертът Чавдар Стоянов: Асасините са първите терористи

Кой е той
Чавдар Стоянов е доктор по право и преподавател в няколко родни университета. Автор е на книгата "Мерки срещу финансирането на тероризма - международна и национална уредба". До няколко дни трябва да излезе второ негово изследване по темата. В нея изследователят разказва за възникването му в исторически план. Как се е развивал през вековете, начини на финансиране и методи. В книгата се прави и задълбочен анализ на актовете на тероризъм и възможните решения за справянето с това явление. Според заключенията на д-р Стоянов се очертава тревожна тенденция на активизиране на терористичната дейност и засилването й в следващите 10-15 години.

- Д-р Стоянов, коя всъщност е първата терористична организация в света? За повечето хора темата приключва с „Ал Кайда" или нашумялата наскоро „Ислямска държава".
- За родоначалник на тероризма се счита Хасан ибн Сабах, известен още като "стареца от планината", който през 1090 г. е основал в Персия специален мюсюлмански орден, чиито членове са известни като асасини. Те се установяват в непристъпната крепост Аламут и в продължение на няколко века организацията става пословична с бруталните убийства и терор над всеки, който им се противопоставял. Жертвите са както обикновени хора, така и владетели. Целта на ордена е налагането на ислямския халифат в целия свят. Нещо подобно на това, което става сега с „Ислямска държава", дори географски мястото е почти същото. Оттогава и до ден днешен именно религиозната насоченост е в основата на тероризма.

- Освен в целите има ли прилики и в самото финансиране тогава и днес?
- От времето на Хасан ибн Сабах насилието се финансира чрез доброволни дарения от хора, които мислят, че подкрепят религиозна кауза. Повечето дори и не предполагат, че парите им се употребяват за убийства. Има и такива, които правят дарения напълно осъзнато. Става дума за петролни шейхове от арабския свят - Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства. За да прикрият следите си, повечето от тях официално превеждат средства на религиозни водачи в Ирак и Афганистан, а оттам парите се озовават в терористите.
- В момента на мода са терористите от "Ислямска държава", които са завладели огромни територии от Сирия и Ирак. Даренията достатъчно ли са за издръжката на десетките хиляди бойци от групировката?
- При тях сведенията са, че имат три основни източника на финансиране. Освен дарения пари се набавят от продажба на петрол от завладени сонди в Ирак. Приходи има и от ограбването на завладените земи. Наскоро терористите се сдобиха със стотици милиони долари в банкови трезори при завладяването на един от градовете в Ирак. Огромни приходи идват и от търговията с хора. При набезите си ислямистите пленяват стотици обикновени мъже и жени. Тези, които отказват да се подчинят, се продават. Живата стока се пласира по пазарите в Африка и Близкия изток. Една част извършват платени сексуални услуги, а други се използват като черноработници. Стотици милиони долари се печелят и от търговия с наркотици, основно опиумен мак и канабис.
- Когато става дума за такива огромни суми, не може да не се ползват и банки за тяхното изпиране. Има ли данни за подобни операции и в България?
- Официална информация дали са установени подобни канали няма, а и не бива да се дава. Всеки публичен коментар по темата помага да се разкрият хората, помагащи на службите, или методите им за борба с тероризма. Без да давам подробности, мога да потвърдя, че ДАНС има определени успехи в тази област. Те са свързани основно с предотвратен трафик на хора и наркотици. Печалбите от тези дейности е трябвало да се ползват за подпомагане на терористични актове. След атентата на летище Сарафово в България бе създаден специален режим за контрол с цел да се предотвратят възможности за проникване на терористи или изпиране на средствата им.
- От „Ислямска държава" наскоро обявиха, че целта им е налагане на халифат в огромна част от Европа. В публикуваната от тях карта наред с Турция попада и България. Заплашени ли сме от скорошни атентати?
- Подобни закани са леко пресилени. Не трябва да се забравя, че ЕС и НАТО са в състояние да противодействат на терористите. Заплаха, естествено, има, но не трябва да се преувеличава нейният мащаб. Подобни закани са част от психологическата война. Целта им е да се създадат паника и стрес, за да се разстроят институциите, а хората да се чувстват уплашени постоянно и да променят начина си на живот.
- И все пак България е точно на пътя на терористите от Близкия изток към Европа.
- Географското ни положение е предпоставка да имаме изострена чувствителност към темата за тероризма. Все пак ние категорично не сме мишена номер едно за ислямистите. През нашата територия те могат да минават, но едва ли тук ще извършват атентати. Все пак сърцето на Европа е далеч по-желаната от тях цел, отколкото ние, които сме в периферията на Европейския съюз. Дори да гръмне тук бомба, отзвукът няма да е същият като в Лондон или Париж.

- През годините Западът наложи санкции на отделни държави или религиозни организации, заподозрени във финансиране на терористични актове. Има ли ефект от тях?
- За съжаление въпреки многото конвенции и международни договори борбата с финансирането на тероризма не е особено успешна. Това ясно го показват зловещите атентати, извършвани по цял свят. Тяхната организация изисква огромни финансови ресурси, които отделни хора няма как да си набавят без спонсори. Повечето от тези преводи на пари и връзки между идеолози и изпълнители се осъществяват скрито и въпреки съвременните шпионски техники така и не могат да се засекат от разузнавателните служби. Западните държави също не стоят безучастно. Всяка година се подписват конвенции и договори, имащи за цел предотвратяване финансирането на тероризма, но към момента те не са особено ефективни. Проблем има и в самия подход по темата. За да има успех борбата, трябва да се полагат усилия за идентифициране не само на преките извършители, а и на подбудителите и спонсорите. За момента повечето от тях остават в сянка за властите.
- Наскоро главният прокурор Сотир Цацаров препоръчва в специално писмо прокурорите задълбочено да изследват монографията ви "Мерки срещу финансирането на тероризма". Търсят ли ви за съвет хора от прокуратурата или службите?
- В последните две седмици ми звъняха доста колеги прокурори, които ме помолиха за екземпляр от книгата ми. За мен е важен не интересът към книгата ми, а фактът, че магистрати и полицаи се интересуват все повече от темата с цел превенция по тази изключително важна за сигурността на България тема.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама