600 лева за лъв

Галена ЧАРИЙСКА
Трите лъвчета от разградския зоопарк да бъдат продадени на търг с тайно наддаване. Това реши общинският съвет. За продажбата гласуваха 22-ма съветници, като само един бе против.
"Взехме решение лъвчетата да бъдат продадени. Инициатор на идеята е директорът на цирк "Балкански" акад. Александър Балкански, който също ще наддава. Той иска да ги вземе възможно най-бързо, защото в момента възрастта им е идеална за дресировка. По 600 лв. за лъвче, или 1800 лв. начална тръжна цена ще бъде обявена за тях. Това е пазарната им оценка според лицензиран оценител, ангажиран с оценка на стойността им", обясни пред "България Днес" зам.-кметът на Разград Ценка Таракчиева.
Тя допълни още, че тръжната процедура ще бъде проведена при спазване на изискванията на чл. 21 от Закона за защита на животните, който забранява внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на полумаймуни и маймуни от разред примати и на диви котки с изключение на зоологически градини и спасителни центрове.
Местният зоопарк вече има три двойки лъвове, които трудно изхранва. Освен това и трите тримесечни лъвчета са мъжки, а екземпляри от такъв пол не могат да живеят в една клетка, защото започват да се нападат. Изграждането на още три клетки е невъзможно за общинската хазна.
Трите сладурчета се родиха в разградския зоопарк през август, но за пръв път бяха показани в началото на септември. С тях лъвчетата в Разград станаха седем, което е рекорд за страната.
Също три лъвчета се родиха и във варненския зоопарк на 16 октомври. Полът им обаче все още не се знае и имена не са им измислени.
"Трябва да минат 40 дни, преди да влезем при тях. В момента достъпът до малките и майка им е ограничен, тъй като лъвицата е уплашена и агресивна. Нека да са живи и здрави, като навършат 3 месеца, ще им направим и лични картони с имена", обясни пред "България Днес" директорът на зоопарка Иванка Стоянова.
"Осигурили сме всички възможни условия, за да се чувстват добре. Има отопление за всички лъвове, не само за малките", допълни Стоянова.
По нейни думи при трите вида топлолюбиви животни, които обитават варненския зоопарк - маймуни, лъвове и папагали, се пали печка на дърва. Огънят се поддържа и през нощта от дежурния охранител.
Малките лъвчета са деца на Косара и Симба. Косара навърши 4 години само преди дни - на 21 октомври. Бащата Симба е на 6 години и е роден на 21 юни.