Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/4510527 www.bgdnes.bg

Златотърсачът Андрей Колев: 200 бона влизат в един буркан

КОЙ Е ТОЙ

Андрей Колев е на 53 години. Роден е и живее в Монтана. Завършил е Музикалното училище в Плевен. Бил е професионален музикант и бизнесмен в сферата на машиностроенето. Има пет деца. Андрей е автор на консервбанк, а преди това създаде специален леген за откриване на злато по реките.

Борислав РАДОСЛАВОВ

- Как създадохте това иновативно чудо?
- По принцип съм машиностроител, макар че съм с музикално образование. Трябваха ми 20 години, за да разбера, че музикант къща не храни. Създадох няколко фирми за производство на машини за бутилки и затваряне на консерви. Преди една година ми хрумна да направя нещо за хората. Сетих се за бурканбанк, където някога хората си затваряха парите. Тогава не е имало банки, народът е слагал каквото има по гърнета и са ги заравяли. Затова сега е много подходящо парите да се затворят в консервена кутия.

Реклама

- Какви са предимствата й?
- Не може да се счупи и не се засяга от пожари и наводнения. Нищо не й влияе. Ако искате, може и да я заровите като едно време, защото, както сме тръгнали, отиваме точно натам. Иначе ще ни ги намерят - я данъчни, я крадци.

- Ще стане като през турско робство явно?
- С разликата, че сега не сме под турско, а под българско робство. Нали знаете защо няма пазач пред казана с българите? Все пак ние сами се дърпаме надолу и нямаме нужда дяволът да го прави. Аз съм на 53 години и трябва да работя още 27, за да взема пенсията, която ще вземе някой, който бърка по кофите или по цял ден играе чае шукарие. Това определено не е справедливо, защото съм направил адски много през всичките години за държавата. Купих фабрика и през 1995 г. имах около 30 работници. Нямаше осигуровки, нямаше нищо тогава в цяла България. На месец съм прибирал около 30 000 - 40 000 марки печалба. А работниците ми взимаха 13-а заплата плюс още 1000 марки премия.

- Какво се случи с тези пари после, че се стигна до изобретяването на консервбанк?
- Дойдоха осигуровките, пенсионните и здравните фондове, ХЕИ, пожарна, правила. Всичко това бръкна в джоба. Даже искат да ни вкарват в затвора. Затова съм обиден на тая държава, защото за всичките години досега съм давал заплата на над 300 работници.

- В консервбанк нали няма да текат лихви?
- Е, да, но пак теглиш парите когато и колкото искаш, след което пак си я затваряш. Има такава, която с отварачка се отваря, ако замисълът е да се ползва по-дълго време. А има и други, които се издърпват за по-лесно. Но няма да има такава за многократна употреба. Отвориш ли я, след това трябва с устройството пак да я затвориш.

- Колко пари събира една консерва?
- Може 20 000 - 30 000 лв., а ако са столевки, и 200 бона. Но има различни размери кутии. За по-бедните може да са по-малки по обем. Заводът произвежда различни видове кутии, в които могат и милиони да се затворят.

- Колко е най-малката и съответно най-голямата?
- Най-малката е колкото за копърка, а най-голямата литър и половина, която може да побере и 2 млн. лв. Изобщо - с ръчна затварачка в една консерва може да се затвори целият ни брутен вътрешен продукт.

Реклама

- Закътал ли си пари със своето изобретение?
- Да, но не казвам дали съм ги заровил. Банкова тайна, както се казва.

- Преди това изобретение създаде и леген за откриване на злато. Какво се случи с тази иновация?
- Преди две години и половина се запалих по търсенето на злато по реките. И понеже произвеждам матрици за пластмасови изделия, видях възможност за развитие. Американците са коне с капаци. Дедите им направили паница от дърво, докато яли в Клондайк. Сипали в паницата, разклатили и почнали да работят. Другите я направили от желязо. А съвременните вече ги създали от пластмаса. С новите модерни компютърни системи и симулатори конструирах новия леген. Хората са много скептични и ме подиграват, че било като тоалетна чиния. Но истината е, че работи перфектно.

- Успя ли да откриеш злато?
- Намирал съм. Използвам легена за разходка по реките, когато е хубаво времето. Просто ми е интересно и се забавлявам да намеря мястото, фиксирам го на Google Maps и го пращам на приятели. Който иска, да копае с лопатата.

- Само една бройка ли е този леген?
- Няколко са. Има за по-заболели от златна треска и за такива в по-лека форма.

- Наем взимаш ли им, или на приятелски начала го карате?
- Тук навлизаме в търговската тайна, не искам да си имам проблеми с данъчните (смее се).

- Ще има ли скоро курс за златотърсачи?
- Ние имаме Асоциация на търсачите на злато и метеорити. Имаме си семинари, учим се, преподаваме си лекции и ги преподаваме като нещо, в което вярваме. Затова неслучайно, ако напълните една консерва със злато, тя ще събере точно 5 кг. По 50 000 лв. правят 250 000 лв. И като отворите след 1000 години, тя ще струва толкова, колкото и сега, независимо от инфлацията. Стига някой да не я намери преди това, дето се вика.

- Кога и къде ще бъде този курс?
- Ще бъде за млади в Монтана след Нова година. Към април вече ще бъдат готови да отидем на реката да им покажем.

- И за финал - как се чувстваш от богаташ до изобретател на консервбанк?
- Чудесно и освободено. Преди просто правех пари, а сега просто творя. Диригент съм на мандолинния оркестър в Монтана. Може би за това съм роден.

Реклама
Реклама
Реклама