Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5091932 www.bgdnes.bg

Ивайло Калфин отговаря: Ако си прехвърлите партидата в НОИ, губите правото на втора пенсия

Татяна Благоева: На 50 г. съм и работя в сектор “Сигурност”. Имам намерение да се пенсионирам в рамките на гратисния период, определен от КСО. След 1.01.2016 г. смятам да прехвърля средствата си от ЧПФ в НОИ.

Кога ще започна да получавам пълния размер към пенсията си от втория осигурителен стълб?

Реклама

Уважаема госпожо Благоева, след прехвърляне на средствата от Универсален пенсионен фонд (УПФ) във фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване не е възможно лицето да получава пенсия от УПФ.

Безработицата се зачита за стаж, ако получавате обезщетение

Марийка Витанова: Здравейте, на 64 г. съм, имам 30 г. стаж, вдовица съм от 12 г. Искам да знам кога бих могла да се пенсионирам? Нямам възможност да си платя, а и няма къде да работя. Водя се на борсата от 28.12. 2011 г. и оттам ме пращат, но никъде не ме приемат. Мога ли изобщо да се пенсионирам, или нямам шанс? Защо няма опция за хора като мен без пари и работа?

През 2015 г. хората, на които не достига осигурителен стаж, придобиват право на пенсия при навършване на възраст от 65 години и 8 месеца и не по-малко от 15 г. действителен осигурителен стаж.

През 2016 г. условията за пенсиониране при недостигащ осигурителен стаж за мъжете и жените са: навършена възраст от 65 години и 10 месеца и наличие на най-малко 15 г. действителен осигурителен стаж. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от 1-ия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на 67-годишна възраст.

Следва да имате предвид, че периодът, през който сте регистрирана в бюрото по труда, ще ви бъде зачетен за осигурителен стаж само ако получавате обезщетение за безработица.

Тъй като посочвате, че сте вдовица, при наличието на определени изисквания бихте имали право на наследствена пенсия. Напомням ви, че останалият сам съпруг има право на наследствена пенсия 5 г. по-рано от възрастта, на която той самият придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или преди тази възраст, ако е неработоспособен.

Реклама

3 г. първа категория се броят за 5 г.

Станева: Имам 2 въпроса към вас. Родена съм на 3.01.1964 г. И имам трудов стаж първа категория - 9 г. 6 м. и 13 дни, втора категория от 1.11.1992 - 7 г. и 2 м., трета категория - от 1.01.2000 г. - 15 г. 4 м. и 20 дни. Кога ще мога да се пенсионирам въз основа на труда, който съм положила първа и втора категория?

Вторият ми въпрос е: Ще мога ли да се възползвам от възможността за ранно пенсиониране 1 г. по-рано от достигане на необходимата възраст?

Уважаема госпожо Станева, жените, които са работили 10 г. при условията на първа категория труд, могат да се пенсионират, ако не са придобили право на професионална пенсия или когато са променили осигуряването си от професионален пенсионен фонд във фонд “Пенсии”, навършили са до 31 декември 2015 г. възраст от 47 години и 8 месеца и имат сбор от осигурителен стаж и възраст, равен на 94. От 31 декември 2015 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 4 месеца за жените до достигане на 55-годишна възраст.

Дамите, които са работили 15 г. при условията на втора категория труд, могат да се пенсионират, ако не са придобили право на професионална пенсия или когато са променили осигуряването си от професионален пенсионен фонд във фонд “Пенсии”, навършили са възраст до 31 декември 2015 г. от 52 години и 8 месеца и имат сбор от осигурителен стаж и възраст, равен на 94. От 31 декември 2015 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 4 месеца за жените до достигане на 60-годишна възраст. Има изрична разпоредба, според която за преценяване правото на пенсия при условията на втора категория труд осигурителният стаж от първа категория труд допълва този от втора категория труд без превръщане.

При пенсиониране осигурителният стаж се превръща, като 3 г. осигурителен стаж от първа категория или 4 г. от втора категория се зачитат за 5 г. стаж от трета категория.

По отношение на втория въпрос уведомявам ви, че от 1 януари 2016 г. хората, които имат необходимия осигурителен стаж (за 2016 г. – 35 години и 2 месеца за жените), могат по собствено желание да се пенсионират до една година по-рано от възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред. Трябва да знаете, че пенсията, отпусната по този ред, е в намален размер с 0,4% за всеки месец, който не достига до възрастта за пенсиониране, и се изплаща в този намален размер пожизнено.

Войниклъкът се зачита за пенсия

Мирослава Ганчева: Здравейте, г-н министър, от изрезка от вестник имам информация, че времето на наборна военна служба след навършване на пълнолетие, съгласно действащото законодателство, се зачита за осигурителен трудов стаж от трета категория. Стажът на военнослужещите на надводни кораби, една година действително време се зачита за 2 г. осигурителен стаж. Вярно ли е?

Уважаема госпожо Ганчева, според действащото в момента законодателство за осигурителен стаж, положен при условията на трета категория труд, при пенсиониране се зачита периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба.

За лицата по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване (например военнослужещите и др.), служещи на надводните кораби, една година действително изслужено време се зачита за две години осигурителен стаж от трета категория. В случай че човекът е отбивал наборна военна служба на такъв кораб, но не е бил лице по чл. 69 от КСО, стажът му се зачита от трета категория труд.

От 1 януари можете да се пенсионирате и с недостатъчно възраст

Таня Александрова: Жена на 60 г. съм - безработна от малък провинциален град. Загубих много мои близки - съпруг, майка, баща, свекърва - нямам задължения вече. За работа съм възрастна. Моят въпрос е: Имам ли някаква възможност за пенсиониране?

Уважаема госпожо Александрова, условията за пенсиониране за жените при трета категория труд през 2016 г. са: навършена възраст от 60 г. и 10 месеца и придобит осигурителен стаж от 35 г. и 2 м. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година до 31 декември 2029 г. - с по 2 месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. – с по 3 месеца за всяка календарна година, до достигане на 65-годишна възраст. От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на осигурителен стаж 37 г.

Напомням ви, че от 1 януари 2016 г. хората, които имат необходимия осигурителен стаж (за 2016 г. – 35 години и 2 месеца за жените), могат по собствено желание да се пенсионират до една година по-рано от възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Пенсията, отпусната по този ред, е в намален размер с 0,4% за всеки недостигащ до възрастта за пенсиониране месец и се изплаща в намален размер пожизнено.

Реклама