Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5097551 www.bgdnes.bg

Калфин: Да се прегледа пак списъкът на страните, от които идват бежанци

Има смисъл да се прегледа още веднъж списъкът на страните, от които се приемат бежанците. Голяма част от тези хора, които влизат в Европа, сами избират къде да отидат. Но правото им да решат къде да живеят подлежи на европейска политика. Това обясни вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на световната среща на българските медии в чужбина, която се провежда в Атина. За него проблемът с бежанците не е в броя им. Около 1 млн. ще са тези, които ще влязат в 500-милионна Европа до края на годината.

“Проблемът е, че се създава чувството, че процесът е неуправляем – докога ще продължи, как ще се справим. Така ще остане и чувството на несигурност, което ще изиграе лоша шега на европейската интеграция и политика”, обясни Калфин.

Реклама

По данни на статистика на Евростат една трета от мигрантите са сирийци, на следващо място са афганистанците, има косовци, албанци, пакистанци.

“Но това не са само хора, които бягат от войната. В тази извънредна ситуация би трябвало временно да се наложат мерки, които все пак да ограничат тези, които са най-тежките случаи – хората, които са изгонени от домовете си, защото те са разрушени и там има война или има подобна опасност”, каза вицепремиерът. Европейският съюз се опитва да прави усилия, свързани с релокацията на мигранти. България също поема ангажимент, но страната ни не може да гарантира, че бежанците ще останат трайно у нас.

“Ние поемаме част от солидарността и до края на годината ще приемем първата група от 50 до 100 души от Гърция или Италия”, поясни Калфин. Страната ни е готова да приеме семейства от Сирия, които имат желание да се включат и в професионално обучение, да се насочат към пазара на труда.

Общо усилие на ЕС е бежанците, които влизат в европейските страни, да са със съзнанието, че идват като такива и ще получат помощ, докато не могат да се върнат в страните си. Калфин наблегна и на проблема с насърчаването на многомилиардната черна индустрия на трафикантите на хора. “Една от страните членки – Великобритания, каза, че ще вземат бежанци, но от лагерите около Сирия. Има многомилионни лагери на територията на Турция, Ливан и Йордания. Нормалното е, когато поемаш трудността на тези хора, да ги поемаш оттам. Потокът трябва да бъде регулиран”, обясни министърът.

Той беше гост в четвъртък на 11-ата световна среща на българските медии в чужбина. Тя се организира от БТА и Асоциацията на българските медии в чужбина.

Реклама
Реклама
Реклама