Климатологът Симеон Матев: Иде топла зима

Симеон Матев е синоптик и климатолог. Роден е на 19 август 1976 г. Завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Хидрология и климатология". Докторант към БАН, пише изследователски труд на тема "Климатични условия за изветряне на скалите". От дълги години работи в TV-MET, първия частен метеорологичен офис у нас.
- Господин Матев, времето в последните дни е приятно, но все пак зимата идва - кога да очакваме застудяване?
- След краткото захлаждане през уикенда тази седмица предстои още по-топло време от изминалата. Разликата ще се състои в това, че сутрешните температури, които от началото на ноември са доста ниски и на места са около и под нула градуса и достигат на най-студените точки до -4 и -5 градуса, през настоящата седмица ще бъдат по-високи и трудно дори ще доближават нулата. Всичко това се дължи на северозападен вятър, който ще го имаме до сряда, като по-силни пориви ще имаме в Дунавската равнина, където скоростта му ще достига 50-60 км в час и той няма да позволява на температурите да се понижават до неприятни стойности. Нещо повече - пред деня ще има отново високи температури, а в сряда и четвъртък ще бъдат най-топлите дни за седмицата и месеца. Тогава очакваме максимални температури между 18 и 22 градуса. Най-топло по традиция в такива обстановки ще е в западните и централните части на Дунавската равнина, в Западна Тракия и южните райони на страната. Там са възможни и над 22 градуса.
- Това са доста високи температури за ноември.
- Високи температури, но не са рекордни. Рекордите са били от порядъка на 28-30 градуса, а най-високата температура през ноември, измерена у нас, е 32 градуса в Горна Оряховица. 30 градуса са измервани във Велико Търново, Тетевен. 29 градуса е било в Плевен. Виждате, че ноември може и повече от това, което ни предстои. Това са били летни температури само като стойности, но реално са били далече от летните 30 градуса например.
Разбира се, който иска, може да отиде на плажа, защото и във Варна, и в Бургас температурата на въздуха ще бъде около 20 градуса в най-топлата част на деня, а морската вода не е чак с толкова ниска температура все още. Варира между 14 и 16 градуса. Само да спомена, че 16 градуса на водата имаме през втората половина на май месец. Тоест не е изключително ниска. Едни скандинавци биха казали, че дори е приятна. Разбира се, това е само за ентусиасти, защото все пак е ноември и топлите и приятни часове през деня са малко. Нощта е доста по-дълга от деня. Всичко това обаче е в наш плюс. Обикновено по това време на годината властват мъгли, облаци и мрачно време, а ние през втората половина на ноември ще имаме едно ведро време. Всичко това се дължи именно на въпросния северозападен вятър, който ще духа през повечето дни на следващата седмица.
- Казахте ведро време, това означава ли, че няма да има сняг през ноември?
- Винаги въпросът кога ще падне първият сняг, вълнува всички. За съжаление не може да се прогнозира с точност датата на първия сняг. От сегашна гледна точка това няма да се случи преди 20 ноември, защото атмосферната циркулация е такава над Европа, че тя не позволява студен въздух към Балканите. И да има някакво захлаждане, а това неминуемо ще се случи след 15 ноември, поне към този момент не може да говорим за съществени валежи от сняг. За съжаление след 20 ноември попадаме в зоната на по-трудното за прогнозиране с конкретика време. Така или иначе първият сняг, ако не падне до края на ноември, ще падне в началото на декември. Неслучайно е така. Просто нашата страна се намира в такъв климатичен пояс, в който е нормално в края на ноември и началото на декември да пада първият сняг. Става въпрос за градовете в случая. В планините първият сняг вече падна през октомври, но поради топлото време той бързо се стопи. В момента нашите планини са много привлекателно място за всички, които обичат високопланинския туризъм. Видимостта е изключително добра, а ако се качите примерно на Мусала, не е изключено да видите обекти, отстоящи на повече от сто километра. Въпреки че валежи не се очакват в планините, по високите била и върхове ще задуха силен северозападен вятър, който ще е пречка за по-комфортно състояние на туристите, предпочели високите части. В горите, където вятърът е по-слаб, ще бъде доста приятно.
- Споменахте, че след 15 ноември идва захлаждане, какво ни очаква?
- След това очакваме нормализиране на температурите с не кой знае какви валежи между 15-и и 18-и. В последните дни на месеца ще има по-динамично време с превалявания от дъжд, който по високите полета в Северна България може да преминава в сняг.
- Традиционно в последните години нямаше достатъчно сняг по пистите, как ще бъде тази година?
- За съжаление валежите са един елемент, който се прогнозира най-трудно от всички останали, защото зависи от доста параметри. Само един от тях да се окаже грешно прогнозиран, това оказва влияние на всичко след него. Валежите като краен резултат от всички имат обикновено и най-голяма несбъдваемост в прогнозите. Затова трудно някой може да каже колко сняг ще падне по планините. Засега може да се твърди следното нещо - че зимата най-вероятно ще е отново по-топла от това, което сме свикнали. Като валежите ще бъдат по-малко от обичайното. Това не означава, че няма да има сняг, минусови температури или затруднения по пътищата от някоя снежна виелица. Очакванията са обаче тези дни да са по-малко, отколкото трябва да бъдат. Със сигурност ще имаме няколко момента с по-студено истинско зимно време. С дати не може да се ангажирам за тези моменти. Като цяло очаква ни малко по-топла зима и най-вероятно с по-малко валежи. Прогнозите за зимния сезон са с по-голяма нестабилност, има немалко примери, при които очакванията не са се изпълнили. Така през 2012 г. се чакаше топъл февруари, а той излезе най-студеният от 70 години насам. Не искам да се оправдавам, но да кажа, че все още има несигурност в тези дългосрочни прогнози.
При снежната покривка по нашите планини в последните години се налага тенденция, че пада достатъчно сняг, но за съжаление той не е равномерно разпределен през сезона. Вместо това обикновено най-добри условия се предлагат през втората половина на зимата - февруари, март. Например миналата година най-големият снеговалеж беше на 8 март, не през зимните месеци. Не само че не беше малък, но на места се стигна и до рекордна покривка. Затова не може да се каже, че в последните години не е имало много сняг, той просто не е разпределен равномерно. Така се очаква и тази година да е. Надяваме се, че по време на периодите с по-студено време повечето курорти, тъй като имат техниката, ще успеят да осигурят добри условия, макар и с изкуствени покрития.
- Какво се очаква да е времето около празниците?
- Конкретно по този въпрос ще говорим, когато те наближат. В началото или средата на декември ще може да се отговори на това, защото сега няма сила, която да го направи. Засега единствено може да се каже, че декември ще е с температури около и над нормата. Валежи, близки и под нормата, и ще има доста дни с мъгли.