Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5489717 www.bgdnes.bg

Фънки води Цар Лъв у нас

Цар Лъв ще изправи на крака София.
Гласът от едноименния анимационен филм "Цар Лъв" - Лебо М, и китаристът Майк Айнцигер са само част от истинското съзвездие рок звезди, пристигащи за уникалното шоу на великия композитор Ханс Цимер в столичната зала ДАрена АрмеецУ. Концертът, организиран от компанията на Димитър Ковачев-Фънки "София Мюзик Ентърпрайсиз", е на 16 май.

Очакванията на феновете са огромни. И няма как да е друго, когато в залата ще се изправи човекът, грабнал с музиката си всички възможни награди - "Оскар", "Златен глобус", "Грами" и "Тони". Сред шедьоврите му са музиката към филмите "Гладиатор", "Карибски пирати", "Цар Лъв", "Шифърът на Леонардо" и много други.
Виртуозният композитор ще ни представи и собствената си рок група, в която са включени изключителни музиканти. Китарист е Гътри Гован, познат от работата си със супергрупата ДЕйшаУ, "Аристократс" и с един от най-известните прогресив рок музиканти - Стивън Уилсън. Ще видим и басистката Йоланда Чарлс, работила с Ерик Клептън, Би Би Кинг, Роби Уилямс и дори с краля на попа Майкъл Джексън. В спектакъла ще участва и Софийската филхармония. Сценичните ефекти също ще са зрелищни - дело на дизайнера Марк Брикман, създаващ ефектите на концертите на "Пинк Флойд", Пол Макартни, Барбра Стрейзънд, Роджър Уотърс.

Реклама


Това, че всички тези професионалисти работят с Ханс Цимер, само още веднъж потвърждава класата на големия композитор. Цимер е роден през септември 1957 г. във Франкфурт на Майн. Вкъщи нямали телевизор, но имали пиано. Разказва, че майка му е било много музикална, а баща му инженер. Под влиянието на баща си започнал да "моделира" пианото и да добавя различни ефекти. Нещо, което впоследствие става негова запазена марка. Когато баща му умира, малкият Ханс решава да избяга в музиката. Като тийнейджър заминава да живее в Лондон. Пише музика за местни телевизионни предавания и още в началото на 80-те дава заявка, че името му няма да е просто едно от многото.
Важният момент в кариерата му идва през 1988 г. Тогава холивудският режисьор Бари Левинсън търси човек, който да напише музика към филма му "Рейнман". Чува създадения от Цимер саундтрак към драмата срещу апартейда A World Apart и веднага го наема. Цимер използва съвсем нов за Холивуд подход. Включва в музиката си синтезатори, миксирани с барабани. Ефектът е такъв, че "Рейнман" получава четири награди "Оскар".
Оттук насетне Ханс Цимер се превръща в един от най-търсените композитори на филмова музика. Работи по "Да возиш мис Дейзи", "Телма и Луиз" на Ридли Скот. През 1994 г. се появяват шедьоврите му в анимацията "Цар Лъв". За тях композиторът печели "Оскар", "Златен глобус" и две награди "Грами"! През 1997 г. музиката му към "Цар Лъв" е адаптирана като постановка на Бродуей. До 2012 година "Цар Лъв" е най-гледаното представление на Бродуей за всички времена, с приход от почти 854 милиона долара.


През 2000 г. Ханс Цимер отново работи с Ридли Скот и този път се получава нещо, граничещо с експлозия - появява се филмът "Гладиатор". Следват "Кодът на Да Винчи", "Карибски пирати", "Пърл Харбър", "Ангели и демони", "Шерлок Холмс", "Черният рицар". На практика от звездната му колекция липсва само работа по "Междузвездни войни".
През декември 2010 г. Ханс Цимер получава звезда на Алеята на славата в Холивуд. Той посвещава признанието на своя приятел Рони Чейсън, който месец по-рано е убит в Бевърли Хилс. През 2012 г. Цимер композира музиката за 84-ото издане на наградите "Оскар". "Искам да напиша музика, която да ви накара да разберете, че можете да почувствате нещо. Не искам да ви казвам какво да чувствате. Искам просто да усетите способност да чувствате", обобщава работата си Ханс Цимер.
"Ако нещо се случи и не мога повече да пиша музика, това ще ме убие. За мен създаването на музика не е просто работа. Не е просто хоби. Това е нещото, заради което има смисъл да се събуждам сутрин." С тези думи Ханс Цимер като че ли изчерпва всичко по темата защо е смятан за ненадминат.

Бисерка БОРИСОВА


Плагиатствал музиката за
"Гладиатор"?

Ако до появата на "Гладиатор" някой все още не бе чувал за Ханс Цимер, то след епичната сага едва ли остана такъв. Въпреки че саундтракът се лееше отвсякъде, спечели само "Златен глобус", но не и "Оскар" или "Грами" за него. Тогава се появи информация, че основната тема от "Гладиатор" е почти копи-пейст на основната тема от филма "Лорънс Арабски" от 1962 г, създадена от Морис Жар. Истината е, че са "като две капки вода". Но е трудно е да допуснем, че Цимер ще рискува авторитета си и нагло ще краде Жар. Може би просто има нещо вярно във фразата, че "великите умове мислят еднакво".

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама