Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/5967527 www.bgdnes.bg

"168 часа": "Може да не излетите?" - "Ще излетим!" е последният разговор на танцьорка от руския Ту 154 със сестра й

На борда на самолет Ту-154 загиват 92-ма военнослужещи, журналисти, както и музикантите от академичния ансамбъл към Руската армия "Александров”, които летят за новогодишен концерт на авиоотряда на Военните космически сили на Русия в авиобазата "Хмеймим” в Сирия.

"Трябваше както и предишния път да летя с военния ансамбъл "Александров" - заяви народният артист на Русия Йосиф Кобзон, съкрушен от катастрофата на самолета, с който загинаха хористите на ансамбъл "Александров". - Това е
огромна трагедия
за културата,
за армейската аудитория. Те летяха на бойна задача" - казва известният певец пред ТАСС и допълва, че първият му концерт пред авиотряда на Военните космически сили е бил в Афганистан през април 1980 г.

Реклама

През февруари 2016 г. Йосиф Кобзон пее в същата военна база в Сирия “Хмеймим”, докато над него се чува грохотът на два прелитащи изтребителя. Една от песните му е за Юрий Гагарин, а в залата сред военните стои първата жена-космонавт Валентина Терешкова. “Концерт на Кобзон
с изтребители"
– така озаглавява статията си репортерът от в. “Комсомолска правда” Александър Гамов, който след четиричасовия концерт в Сирия през февруари прави интервю с генерал-лейтенант Валерий Халилов, главен военен диригент и художествен ръководител на ансамбъл "Александров”.

Народният артист е сред загиналите в самолетната катастрофа с Ту-154 в Черно море, а на 26 декември на негово име бе кръстено Московското Военно-музикално училище. Военните от авиотряда на руските военни космически сили в Сирия пазят дисковете с неговите маршове, които им е подарил след концерта през февруари, и общата им снимка.

Колеги и журналисти, които познават Валерий Халилов, го описват като необикновен човек. Роден през 1952 г. в семейството на военен диригент, той
започва да се занимава
с музика четиригодишен Завършва Московското военно-музикално училище и Военно-диригентския факултет при Московската държавна консерватория. Халилов е дълбоко вярващ.

В интервюто си от февруари пред в. "Комсомолска правда" той разказва: “Кръстиха ме на четири години. Израснах на село, което се намира под Киржач. Баба ми беше вярваща, дълбоко, искрено. Често ми казваше:
“Не ние даваме,
не ние вземаме”
Затова православието и църковният живот за мен са нещо дълбоко вътрешно, неизменно и правилно. Църквата е част от нашата руска духовна култура и не разбирам как може да не бъде обичана."

Смъртта на лекаря-филантроп Елизавета Глинка (доктор Лиза), загинала в падналия в Черно море самолет Ту-154 на 25 декември, е проверявана дълго: тя е в списъка на пътниците, но първоначално медии твърдят, че
не е могла да мине през контрола преди полета
“До последно се надявахме на чудо” – казва председателят на Съвета по правата на човека Михаил Федотов, който потвърждава, че тя все пак е била на борда и е носила медикаменти за университетската болница “Тишрин” в Латакия.

Последните мисли на доктор Лиза, изпълнителен директор на Международната обществена организация "Справедлива помощ", са запаметени във фейсбук. На 21 декември тя споменава починалата през 2010 г. Вера Милионшчикова, главен лекар на първия московски хоспис. "Ще се видим, Вера!" - пише Глинка. И допълва:
“Никога не знаем дали
ще се върнем живи
И аз знам за какво говоря.”

Реклама

“Беше забележителен човек, направи много добро. Нека бъдем като добрите хора” - казва Владимир Лукин. “Беше свята, за всичко намираше сила. Беше готова винаги да помага…” – спомня си правозащитничката Людмила Алексеева.

На борда намират смъртта си и двама влюбени артисти, чиято история потресе Русия. 22-годишната Ралина Г. мечтаела да работи във военния ансамбъл. Тя е танцьорка, а възлюбеният й пее в хора. Живеят заедно в Москва.

“Преди година той й направи предложение да се оженят, но…” – казва малката й сестра през сълзи пред руската телевизия ren.tv. За последен път Ралина се свързва по джиесема с роднините си преди излитането на самолета и им казва: “Трябваше да излетим в 12.” Половин час по-късно съобщава, че все още не са излетели.
“Попитах: “Защо?" – разказва сестра й.

Каза ми: “Неясно защо”
"Може да не излетите?" — пише и сестра й.
"Ще излетим" — отговаря тя.

След десет минути Ралина Г. съобщава, че вече излитат и обещава да се свърже с роднините си, щом се приземят. Малко след това идва трагичната вест. “В началото не повярвахме. Леля се обади по телефона и ни попита дали сме гледали новините. Включихме телевизора и казаха, че в катастрофиралия самолет са били артистите от "Александров". Беше добра, весела, щастлива, радваше се на всичко. Беше най-веселият човек” – плаче сестра й.

Все още няма яснота за причините, довели до катастрофата с руския военен самолет, паднал с 92-ма души на борда в Черно море, но няколко различни версии за случилото се вече се смениха след фаталния полет.

Засега след публикуван запис, за който се твърди че е от последните мигове в пилотската кабина преди изчезването на машината от радарите, водеща става версията за техническа неизправност.

На него се чува тревожен глас, който, преди да настъпи зловеща тишина, успява да извика: "Вдигни задкрилките! Вдигни задкрилките, по дяволите!" В разговора публикуван от Лайф.ру, накрая се дочува и вик: "Командире, падаме!"

Въз основа на това се предполага, че задкрилките на Ту-154 са функционирали несъгласувано и това е причинило
загуба на подемна сила и недостатъчна скорост
за набиране на височина.

Всички останали версии само тук - в онлайн изданието на "168 часа".

Реклама
Реклама
Реклама