Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6101041 www.bgdnes.bg

Швейцария е най-добрата страна, Шри Ланка преди нас (обзор)

България е на 63-о място в класация за най-добрите страни в света, съставена от американското сп. “Ю Ес Нюз енд Уърлд Рипорт”. В нея са оценени 80 държави, като лидерската позиция е отредена на Швейцария. Миналата година страната ни бе на 48-а позиция, но от 60 оценявани държави.

Авторите на изследването отбелязват, че според Световната банка доходите на населението в България са под средните и икономиката се движи от сектори като строителство, туризъм, услуги, селско стопанство и минна индустрия. Българската работна сила е добре обучена и образована, но страната е най-бедната в Европа, а основни проблеми са корупцията и организираната престъпност.

Реклама

Средният доход на глава от

населението е 19 169 долара - повече, отколкото в Китай (14 340) и почти наравно с Румъния (20 872) и Турция (20 420). БВП пък е 56,7 млрд. при население от 7,2 млн. души.

Швейцария, която е включена за първи път в класацията, заема челната позиция заради гражданското си общество, бизнес климата и високото качество на живот. Тя измества от първото място Германия. Швейцария предлага “почивка от оглавявания от Запада либерален политически ред, сблъскващ се с популистки настроения и авторитарни политици”, се отбелязва в доклада.

Класацията се изготвя въз основа на анкети с 21 000 граждани от 36 страни от всички региони на света. Те са били разделени в три групи - информиран елит, хора, които вземат решения в бизнеса, и обикновени граждани. От тях е било поискано

да оценят 80-те страни

по 9 показателя

- предприемчивост, гражданско съзнание, качество на живот, отвореност за бизнес, власт, културно влияние, наследство, приключенски дух и инициативност. Всеки един от тях има различна тежест в крайния резултат. Те пък включват 65 разнообразни критерия като сила на армията и инфраструктура. Според 9-те показателя са направени и 9 подкласации.

Челната петица се оформя от Канада, Великобритания, Германия и Япония. Миналата година Германия водеше, но сега отстъпва на 4-о място най-вече поради политическото напрежение, свързано с приема на голям брой бежанци, както и заради атентата в Берлин. Великобритания не е променила третата си позиция от 2016 г. въпреки решението за излизане от ЕС.

В първата десетка са още Швеция, САЩ, Австралия, Франция и Норвегия. Седмото място на САЩ, които през 2016 г. са били 4-и, се обяснява в голяма степен с идването на власт на Доналд Тръмп. Над 70% от участниците в изследването са загубили респект към САЩ заради “токсичната природа на президентските избори”. В дъното на класацията са Алжир, Иран,

Реклама

последна е Сърбия

Китай е на 20-о място, Индия - на 25-о, Русия - на 27-о място, Гърция - на 29-о, Турция на 36-о. Преди България са азиатски държави като Тайланд, Индонезия, Виетнам, Филипините, Шри Ланка, Малайзия, Мианмар, латиноамерикански като Аржентина, Перу, Чили, Коста Рика, Мексико, Панама, Уругвай, Еквадор и африкански като Мароко, Танзания, Кения. 

Бием румънците по качество на живот

Най-напред сме по гражданско съзнание - 32-о място

България изпреварва Румъния и е непосредствено след Русия по качество на живот. От европейските страни зад нас е и Латвия. За разлика от 63-ото си място в общата класация, страната ни заема 42-а позиция по качество на живот на населението. Този показател дава 16,89% от общата оценка на всяка страна.

Взети са предвид добрият пазар на труда, икономическата стабилност, нивото на цените, добрите условия за семейството, равенството в доходите, политическата стабилност, сигурността, развитата образователна система и здравеопазване.

Най-високо е бил

оценен фактът,

че в България

цените са

сравнително

ниски,

след което идват добрите условия за живот на семейството и сигурността.

На първите пет места по качество на живот са Канада, Швеция, Дания, Австралия и Норвегия.

Най-голяма тежест във формирането на оценката в общата класация има предприемчивостта (17,42% от общата оценка). Имат се предвид развитите връзки с останалия свят, образованието на населението, инфраструктурата, въвеждането на иновации, бърз и лесен достъп до столицата, квалифицираната работна ръка, технологическата експертиза, прозрачните бизнес практики, добри закони.

По този показател България е 53-а, а най-предприемчива е Германия, следвана от Япония, САЩ, Великобритания и Швейцария. Непосредствено преди нас е Беларус, а след нас - Уругвай.

Най-напред сме в гражданското съзнание (16,5% от общата оценка) - на 32-о място. Тук са включени критерии като грижа за човешките права и за околната среда, полово равенство, религиозни свободи, уважение към частната собственост, вдъхване на доверие, добро разпределение на политическата власт. Първите 5 в подкласацията са Норвегия, Швеция, Швейцария, Канада и Финландия, които са социално най-щедрите държави. Преди България е Бразилия, а веднага след нея - Обединените арабски емирства. По този показател оставяме зад себе си Румъния, Русия, Турция, Китай.

47-а е България

по показател

“Отвореност

за бизнес”

(11,99% от общата оценка), който включва критерии като бюрокрация, цена на работната сила, ниво на корупция, благоприятна данъчна политика, прозрачност на правителствените решения. По този показател водещата държава е Панама, а след нея се подреждат Люксембург, Швейцария, Дания и Финландия. Непосредствено преди България е Боливия, а след нас ОАЕ. След България по този показател остават Румъния, Гърция, Хърватия, Израел и Турция. На последно място е Русия.

България е на дъното с 0 точки за инициативност

Останалите 5 показателя, подредени според тежестта им в класирането, са културно влияние (12,93% с критерии значимост на изкуството, модерност, престиж), инициативност (10% с критерии различност, динамика, уникалност), власт (7,42% с критерии лидерство, икономическо влияние, политическо влияние, участие в международни съюзи, силна армия), приключенски дух (3,24% с критерии приятелско настроение, забава, приятен климат, живописност, сексапил) и наследство (3,17% с критерии богата история, хубава храна, многобройни културни атракции).

България е на абсолютното дъно на подреждането по инициативност, където заема последното 80-о място с 0 точки. На първите пет места са Обединените арабски емирства, Сингапур, Индия, Китай и Япония.

В дъното на класацията сме и по критерия власт, който отразява политическото, икономическото и военното влияние на държавите. В това подреждане България е на 76-о място, като водещи са САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Германия. След нас остават само 4 държави и те са Уругвай, Хърватия, Словения и Латвия.

България изостава и по културно влияние, като е на 74-о място. Страната ни е единствено пред Азербайджан, Сърбия, Гана, Казахстан, Ангола и Алжир. Водещи по този показател са Италия, Франция, САЩ, Испания и Великобритания. 

Реклама