5 легендарни скрити руски съкровища

Сайтът “Руски дневник“ състави списък с 5 неразкрити досега руски съкровища:
1. Библиотеката на Иван Грозни. Едно от най-легендарните съкровища на руската столица – библиотеката на Иван Грозни (1548-1574) е изгубена и може би е била скрита от самия управник. Според слухове тази колекция от ръкописи и книги, събрана от византийските управници, е дадена като зестра на племенницата на византийския император София Палеолог, която се жени за княз Иван Велики (1462-1505) през 1472 г.
Смята се, че колекцията е включвала по-голямата част от библиотеката на Константинопол, спасена от турците през 1453 г., и някои ръкописи от древната Александрийска библиотека. Библиотеката е съхранявана в подземията на Кремъл, за да се опази от честите пожари, а по-късно при княз Василий III (1505-1533) книгите са преведени на руски.
2. Съкровищата на Сигизмунд III Ваза. Полските войски, които нахлуват в Русия в началото на 17 век, събират всичко ценно, което намират. Твърди се, че планирали да пренесат похитените съкровища във Варшава за крал Сигизмунд III, но не стигнали дори до Смоленск – изчезнали по пътя.
Експертите обаче са единодушни, че съкровището се крие някъде близо до днешен Можайск или Апрелевка в Московска област.
3. Златото на Наполеон. През октомври 1812 г., когато френският император решава да избяга от Русия, неговата армия няма намерение да си тръгне без трофеите. Твърди се, че става въпрос за два вагона ценни предмети, плячкосани от Кремъл, и колекция древни оръжия. Когато гладуващата армия на Наполеон се оттегля под заплахата да се изправи срещу руските части в крайно сурови климатични условия, тя изоставя част от съкровищата.
Някои изследователи вярват, че ценните предмети се крият в някое от езерата в западната част на Смоленска област. В началото на 1960-те гг. са направени няколко опита това съкровище да бъде намерено.
4. Ценен товар, изгубен в Усурийския залив. На 7 октомври 1906 г. лайнерът "Варягин", превозващ хора и товари, потъва във водите на Усурийския залив в днешната Приморски край.
Корабът принадлежал на търговеца Алексей Варягин и след потъването му той иска от властите компенсация от 60 000 рубли (близо $25 000 по сегашен курс) за особено ценния товар на борда.
5. Златото на Колчак. Както се твърди, по време на руската гражданска война, Бялата армия обявява адмирал Александър Колчак за върховен управник на руската държава от 1918 до 1920 г. Позицията му на антикомунистически лидер е подсилена от големите руски златни резерви, оценявани на близо 650 милиона рубли (близо $280 милиона днешни пари).
Колчак ги пренася от Казан в Сибир, но част от скъпия товар е разграбена по пътя, а адмиралът, както се твърди, също скрива част от парите.
През 1921 г., след смъртта на Колчак, става ясно, че близо 250 милиона рубли (близо $108 милиона днешни пари) в руско злато са изчезнали.
И докато някои мислят, че съкровището може да е заровена някъде в Сибир, в Новосибирск или край Транссибирската железопътна линия, то има и сведения, според които то би могло да е скрито някъде в Алтай.