Опитни летци гинат нелепо

Жиците на далекопроводите са душманите на пилотите
Борислав РАДОСЛАВОВ
С пълен военен церемониал е погребан вчера пилотът майор Георги Анастасов в родния му град Ямбол.
Анастасов загина в петък по време на учение, след като хеликоптерът, който пилотираше, падна в морето. Със заповед на военния министър той беше посмъртно повишен в майор.
На поклонението присъстваха военният министър Красимир Каракачанов, висши офицери и военнослужещи от трите вида въоръжени сили.
По първоначални данни причината за катастрофата е удар в предната мачта на фрегатата "Дръзки", но се очаква разследването на инцидента да продължи около месец.
Кончината на майор Анастасов събуди спомените за трагичните инциденти с вертолети, хеликоптери и учебни самолети, които потопиха в скръб десетки семейства.
През септември 2016-а 21-годишният Емил Ботев и братовчед му Пламен Григоров (28 г.) си отидоха, след като пилотираният от Емил малък двуместен самолет се оплете в жици на електропреносна мрежа и се разби край Долна баня.
Трагедията се случи минути след излитането на аероплана, за чийто наем младите мъже платили 120 лв. за 15 минути полет.
Въпреки крехката си възраст Емил имал валидно свидетелство за летателна правоспособност. Освен това момчето притежавало валидна квалификация за модела самолет, който наел, както и медицинско свидетелство. Това сподели дни след трагичния инцидент пред "България Днес" управителят на първото частно летище в България и учебен център за пилоти в Долна баня Ватко Башлиев.
Той бе категоричен тогава, че е предоставил изправен самолет на момчетата, а застрахователите ще изплатят пари от застраховката на близките на починалите.
Четири месеца по-рано селскостопански хеликоптер се разби в нива в землището на община Несебър. Загинал е пилотът и собственик на апарата - 61-годишният Митко Димитров от Бургас,
Инцидентът стана около 9 ч. сутринта край село Гюльовца. Димитров излетял от село Порой, за да пръска земеделски земи с пестициди. Машината се заплела в далекопровод и се разбила.
Митко Димитров имал 35-годишен стаж в авиацията и над 12 000 летателни часа, сподели тогава Денчо Ченешев, негов приятел.
Кървав инцидент, но без смъртен случай, стана и на метри от брега в Царево. Там през юли 2015 г. частен хеликоптер се разби, след като пилотът кръжал много ниско над водата. Тъкмо тогава се провеждало състезание с джетове.
В хеликоптера е имало трима души и те са извадени от морето невредими, като са им помогнали състезателите с джетове.
Причината за падането на хеликоптера е загуба на контрол над машината, съобщиха от бургаската полиция. Хеликоптерът "Робинзон R 44" е бил управляван от 61-годишен пилот-инструктор към авиоотряд Варна. С машината са се придвижвали двама мъже от София на възраст 43 и 57 години.
При инцидента няма пострадали хора, не е констатиран и разлив на петролни продукти.
На косъм от гибел се размина и хасковски земеделец. През август 2015 г. Лилко Томанов катастрофира с новия си хеликоптер при опит да го вдигне във въздуха и да напръска нивите си.
В падналия вертолет били фермерът Лилко Томанов и неговият син. По данни на очевидци машината се вдигнала на няколко метра височина, но силен страничен вятър го изкарал от баланс и машината заорала нос в земята, а после се обърнала и изпочупил перките си. Томанов и синът му не пострадаха.
До инцидента се стигна, след като земеделецът Лилко Томанов реши да си спести някой лев от плащане за селскостопанска авиация за пръскане на посевите му с пестициди. Лилко гледал стотици декари жито, царевица и други култури в землището на хасковското село Узунджово. Там обаче нямало други големи селскостопански машини и Томанов не можел да поделя разходите с колеги земеделци при ангажиране на селскостопанска авиация. Затова бизнесменът решил да инвестира в собствена машина.
В началото на юли 2008 г. друг селскостопански хеликоптер падна край кюстендилското село Крайници. 43-годишният тогава пилот Свилен Пъшев оцеля като по чудо. Мъжът се отърва със счупено ляво бедро, кръв в корема, четири счупени ребра.
Вертолетът бил използван за пръскане на насаждения в землището на селото.
Пъшев тръгнал от Горна Оряховица и трябвало да дозареди с гориво в село Голяма Брестница, близо до Ябланица. Той разбрал, че повреда в автомобила-цистерна ще го забави, и решил да продължи за Дупница без дозареждане. От хеликоптера са източени едва 4 литра гориво.
Шишманова умира загадъчно
На 16 март 1978 г. край врачанското село Тлачене се разбива самолет Ту-134 на БГА "Балкан" от София за Варшава. На борда са 73 пътници, сред които част от отбора ни по художествена гимнастика заедно с треньорката им Жулиета Шишманова, състезатели по лека атлетика от спортното училище в Бургас, националният тим на Полша по колоездене, полският министър на културата.
37 години след трагедията разследващите са в спор за причините, а близките на жертвите продължават да вярват, че те са живи.