Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6276129 www.bgdnes.bg

Забранa за мъжете да се разкрачват в градския транспорт в Мадрид

Всеки, който планира да посети Испания през лятото, трябва да знае, че столицата Мадрид въведе забрана за менспрединг в градския транспорт.

Престижният Оксфордски речник дори призна съществуването на тази нова дума през 2015 г.

Компанията, отговаряща за градския транспорт в испанската столица, обяви през тази седмица, че менспредингът вече е забранен. От компанията в момента изработват надписи, които ще бъдат поставени до тези, които указват, че пушенето, замърсяването и качването на краката на седалките е забранено, информира "Профит".

Реклама

Преди това група, защитаваща правата на жените, бе събрала петиция с 10 000 подписа относно този проблем в градския транспорт.

Подобни кампании срещу менспрединга текат и в други градове по света.

От Conde Nast Explorer отбелязват, че все още не е ясно дали градската управа в Мадрид ще въведе глоби за менспрединг или забраната ще бъде налагана по някакъв друг начин.

Преди около година компанията, която обслужва железопътния превоз в района на Сан Франциско, предложи глоби за пътници, които заемат по повече от едно място - 100 долара за първоначално нарушение, 200 долара за второ нарушение и 500 за хора, които системно нарушават правилата.

През 2014 г. в метрото в Ню Йорк също имаше подобна инициатива за ограничаване на пътниците, които заемат повече от едно място. В градския транспорт на Сиатъл пък призоваха за същото през 2015 г.

“Проучване от 2016 г. сред 5000 нюйоркчани, използващи метрото, показа, че 26% от мъжете седят прекалено разкрачени, в сравнение с по-малко от 5% от жените,” припомня Newshub.

Спирането на менспрединга е наболял въпрос най-вече за феминистиките, които твърдят, че това е форма на доминация, упражнявана от мъжете. Според някои обаче, мъжете седят по този начин по физиологични причини и това няма нищо общо със стремежа за завземането на повече територия.

Реклама

Нефеминисти пък имат оплаквания от практиката, при която пътуващите в градския транспорт заемат повече място от полагащото им се, като разполагат до себе си пазарски чанти, дамски чанти и т.н.

“Без значение от какъв пол сте или къде се намирате в света, вероятно би трябвало да заемате само едно място,” призовава Newsweek.

Реклама