Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6372978 www.bgdnes.bg

Няма го вече Жорж, няма го Йоло


Събориха от сцената партии на плейбой, футболен бос, командоси и разследван за педофилия

Бисерка БОРИСОВА
Преди дни прокуратурата настоя за закриването на 33 български партии заради липсата на активен политически живот или неизрядни финансови документи.
Макар че така и не се прославиха с политически дела, кажи-речи зад всяка от тези формации стои фигура, която в определен момент ярко е блеснала на небосклона. Със закриването им екзотиката в българската политика определено губи от блясъка си.
Като говорим за блясък, не може да не започнем с партията ДЕЛА, учредена през 2007 г. Мисията й бе участие в местните избори в Несебър. Неин инициатор и учредител бе строителният предприемач Чавдар Александров (Чочо), станал национално известен, след като подари апартамент в Слънчев бряг на зрител на първия "ВИП брадър". Макар че нагазването му в политиката бе за кратко и "на плитко", Александров се превърна в най-желания политик у нас. По това време той все още бе ерген, с предполагаемо богатство над 35 милиона лева. Политикът, който притежава много хотели в България и чужбина, кара "Ламборгини", има самолет и притежава най-дългата яхта у нас, нямаше как да остане незабелязан от златотърсачките. През годините името на Чавдар Александров се е свързвало със забежки с дъщерята на Искра Радева - Елена Станулова, с Ивайла Бакалова, Таня Боева и арестуваната за убийството на мъжа си Анита Мейзер. Понастоящем Чочо живее с красивата Цвети Чакърова и отглеждат двегодишната си дъщеричка. Преди време той съобщи, че се отдалечил от партия ДЕЛА, така че закриването й едва ли го е трогнало.

Реклама


В светлините на прожекторите за дълго бе и Бизнесблокът на Жорж Ганчев, който не само познава всички звезди в Холивуд, но им е бил личен учител по шпага, китара и баскетбол. Докато бе депутат, Ганчев налетя на тогавашния вицепремиер Евгени Бакърджиев, защото последният го нарекъл "луд", та четирима гардове едва ги разтърваха. После счупи стол в тялото и главата на бившия си съпартиец Христо Петров, който му пречел да си говори с индийския посланик. Накрая го изгониха от парламента заради двойно гражданство, а част от депутатите му забегнаха в чужбина след обвинение от прокуратурата. През последните години Жорж Ганчев твърдеше, че готвят атентат срещу него. Това не му попречи да участва в реклама като Дядо Коледа, в която използва прословутата си реплика "Не ме гледай умно, българино!" Бе осветен и като бивш сътрудник на Второ главно управление на Държавна сигурност между 1970 и 1990 г. с псевдоним Жорж и дори се появи информация, че се опитал за скрие това в търсачката Гугъл. В искането на прокуратурата сега освен Бизнесблока за закриване е предложена и друга формация на Ганчев - регистрираното през 2004 г. Национално патриотично движение.


Със слава, но скандална, се покри движение "Единение на нацията". През 2004 г. движението бе партньор на БСП и тогава гръмна скандалът, че шефът му - общинският съветник в Пазарджик Тони Баджаров, търси секс с 14-годишно момиче. Бомбата избухна след заснето със скрита камера разследване на "Господари на ефира", наречено "Проектът Лолита". Баджаров обясни, че някой бил регистрирал в сайтовете за запознанства негов профил и след това започнали и директните контакти с него. Към днешна дата той е активен бизнесмен, лансиращ идеята за базов доход и некоментиращ проекта "Лолита".
От политическия небосклон слиза и партията "Роден край" на бившия бос на "Черноморец" Ивайло Дражев. През пролетта на 2011 г. бизнесменът бе осъден от ВКС на 7 години затвор за причинените от него убийства в две катастрофи - през 1997 г. и 1998 г. Разследването се точи цели 15 години. В крайна сметка Дражев излезе от затвора предсрочно. На няколко пъти той се явява на местни избори с "Роден край". Като "стръв" бе вписал в нея и членове на любимата на поколения бургазлии група "Тоника", но не постигна успех. Клюките твърдяха, че всъщност не го е и търсил, а партията му е трябвала само заради имунитета, докато се точеше делото.
В историята остава и Съюзът на националното достойнство "Гранит". През 2004 г. той бе оглавен от известния с радикалните си идеи поет Румен Леонидов и командоси. Сред учредителите бяха и народната певица Янка Рупкина и дует "Ритон". Заминава си и Българската национално-радикална партия (БНРП), която през 2006 г. бе оглавена от бившия атакист Павел Чернев. Чернев стана известен с участието си в "Мисия Лондон", но почина от инфаркт миналата година. Закрива се и най-тайно регистрираната партия у нас - "Движение за благоденствие и възход", станала известна като "циганската партия". Тя бе учредена тихомълком от бивши членове на ДПС. Основният й електорат бяха ромите от квартал „Столипиново“. Освен че три години е бил "нещо" в ДПС, за шефа й Дервиш Хасан не се разбра нищо друго.
От политическия небосклон отдавна изпадна и бай Йоло Денев. Месията на бог Тангра все още се води лидер на движение "Тангра и Велика България" и на "Център по българознание и Възраждане на България", но формацията му Българска демократическа партия бе отрязана от участие в изборите още през 2011 г.


Окастриха пенсионерските формации

България навярно е страната с най-много пенсионерски партии на глава от населението. С решението си обаче Сметната палата закри няколко тях. Под секирата падна и Обединена партия на пенсионерите в България, чийто председател години наред бе Сава Гърбузанов. След смъртта на колоритния дядо, ходещ с вестник "Дума" в джоба, формацията стана партньор на ГЕРБ, но явно и това не я спаси. Закриват се и движение "Народен юмрук" за защита на пенсионери, безработни и социално слаби граждани и Единен пенсионерски съюз.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама