Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6379036 www.bgdnes.bg

Родолюбецът Мирослав Сланев: Пресъздаваме могъщия Симеон

Организираме възстановка за 1100 г. от победоносната битка над византийците при Ахелой 

КОЙ Е ТОЙ:

Мирослав Сланев е роден през 1971 г. във Велики Преслав. Председател е на местния клон на Национално дружество "Традиция". Той е сред най-активните организатори на уникална по рода си възстановка за 1100 години от славната битка при Ахелой, при която цар Симеон Велики разбива византийската армия.

Борислав РАДОСЛАВОВ

- Г-н Сланев, как върви подготовката за уникалната възстановка край Ахелой?
- Във Велики Преслав, старата Симеонова столица, подготвяме и втория събор на Национално дружество "Традиция", който ще е на 12 и 13 август. Това е в навечерието на славната битка, която е била на 20 август 917 година. От 80 до 100 души ще бъдат участниците. Избрали сме подходящо място с малка, но дълбока рекичка, каквато е била описваната по онова време Ахелой. Теренът е изпълнен с възвишения и храсти, зад които цар Симеон се е бил прикрил с личната си гвардия. Симеон увлича византийската войска в едно преследване, което е фатално за тях. Това е най-голямата битка в Средновековието. Над 120 000 души войска от двете страни взимат участие в сражението. Това е нещо грандиозно за времето си. Летописците описват, че византийската войска е била разтеглена в продължение на 4 км. Можете да си представите каква огромна армия е била.
- Как действа Симеон?
- Той увлича византийците и ги кара да се разкъсат. В най-решителния момент вдига личната си гвардия и влиза в боя на първа линия. Конят му е ранен или е убит, не е доказано категорично. По случайност оживява и той. Византийската армия е разгромена с невиждана жестокост. Спасяват се само 2000 конници, които по някаква случайност не са влезли в боя. Всички останали са унищожени. Тези, които не са били посечени, са се удавили в Ахелой или в морето при опит да избягат. След тази битка Византия години наред води само отбранителни маневри, защото изходът от тази битка тотално обезкървява войската им.
Надявам се да успеем да пресъздадем по добър начин битката. Досега не сме организирали подобна възстановка. Освен че ще честваме 1100 години от битката при Ахелой, ще отбележим и 1100 години от първия водосвет, правен на български бойни знамена. Първото освещаване е направено точно преди самата битка по нареждане на цар Симеон. Така че ще пресъздадем две велики събития в нашата история.
- Кой ще изиграе ролята на цар Симеон?
- Ще бъде колега от "Традиция". Колебаем се между двама души и все още не е избран измежду тях.
- Сами ли осигурявате оръжията и униформите си?
- "Традиция" е вече на 27 години. Повечето от участниците от години събират и колекционират оръжия, колекционери са. Специално за този исторически период на Първото българско царство оръжията са изработени по оригинали, запазени в музеи - парчета от ризници, части от мечове, щитове, шлемове, които са изключителна рядкост. Защото след сражение всичко от бойното поле е било прибирано и металите са били кът. Сами си ги поръчваме и си ги плащаме. Всичко си е наша собственост. Повечето от майсторите са от нашите редици. Това им е хоби, а не професия или начин на препитание. Всички сме събрани от една идея.
- Колко струва да се облечеш автентично и да се въоръжиш от глава до пети?
- Зависи какво качество ще бъдат материалите, какви оръжия ще попаднат в ръцете ти и в какво състояние ще бъдат. Затова не може да се каже точно каква е цената. Също и дрехите, които се изработват. Зависи и какъв шивач ще намериш. Във всички случаи не е много приятно, особено в големите августовски жеги, да сме с вълнени дрехи и върху тях да сме с 15-20 кг въоръжение. И да се движиш с тях и да пресъздадеш възстановка. Но това ни харесва и изпитваме удоволствие, особено след края на такова мероприятие. И особено като видиш навлажнените и искрящи очи на едно малко детенце. За нас е истинска привилегия и удоволствие да видим тази гледка, да събудим интереса му, да се интересува от нашите царе, войводи, генерали и опълченци. Които са се пожертвали, за да ни има нас сега.
- Защо трябва да се гордеем със златния век на Симеон?
- Тогава, за разлика от сега, не сме се молили на никоя държава да ни помага. Не сме просили и не сме чакали помощи от Европейския съюз. България е била уважавана, царете също и войската ни е била страшилище за целия Балкански полуостров за това, което е можела да направи сама, без чужда помощ.
- Имате ли спънка в организацията?
- Най-вече финансирането. Всички участници са на добра воля тук. Осигурява се само нощувка, храна. Така че цялото мероприятие има нужда от финансиране. Обикаляме в Чехия, Украйна, Молдова, Русия. Навсякъде държавата стои зад такива родолюбиви организации и им помага по всякакъв начин, за да се популяризира. У нас не е така. Мога да кажа, че финансиране от държавата ни на такива големи исторически възстановки почти няма. Във Велики Преслав се справяме благодарение на кмета.
- Каква публика очаквате?
- На 3 март, като правихме възстановката за освобождаването на Преслав, имаше около 7000 души. Надяваме се сега да има повече. Тук ще има и център за работа с деца. Те ще могат да стрелят с лъкове, сами да си изпекат хляб и да си смелят сами жито. Подготвили сме много изненади.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама