Луцифер - от ангел до катаклизъм

Иво АНГЕЛОВ
Ако през последните дни не спирате да се потите и да пустосвате свръхтоплото време, то единственият ви виновник е... Луцифер!
Падналият от небето ангел, наказан заради завистта си към Бог, се превъплъти в горещата вълна, която удари цяла Европа и стана причината за рекордни температури.
Традицията природни стихии да носят имена е от няколко десетилетия, като се набляга повече на женските наименования. Именно катаклизмите с нежни имена са много по-страховити, но Луцифер е доказателството, че и мъжките могат да са сериозно опасни.
Светлоносецът, както е буквалният превод на падналия ангел, се приема като синоним на Сатаната. Затова и не е изненадващо, че през последните дни е дяволски топло.
В Стария завет Луцифер е падналият ангел, наказан за завистта си към Бог (Книга на пророк Исаия, 14:12). В Евангелието на Лука (10,18) и Откровението на Йоан (12,9) Луцифер е синоним на Сатаната. В раннохристиянските апокрифи (Втора книга на Енох и др.) историята на "падналия ангел" се описва пространно. Там Луцифер е един от най-висшите и близко до Божествения трон стоящ ангел. Бог искал всички те да се поклонят на хората. Но Луцифер се обидил от това, че Бог е създал човека по негово подобие и иска да се поклони на тях и защото хората говорили срещу самия Бог. Луцифер въстанал срещу Бог и бил пратен в бездната. Затова се нарича "паднал от небесните селения ангел", превръщайки се в архетип на злото и враг на Бога.
Луцифер е един от Четиримата Крале на Пъкъла заедно със Сатаната, Беллиал и Левиатан. Има дъщеря, известна още като италианската богиня Арадия.
Сегашният "Луцифер" се е зародил в алжирската част на най-голямата пустиня в света - Сахара. Оттам започва мащабната му атака към Стария континент. Луцифер колкото е опасен, толкова и е краткотраен. Очакванията са скоро да бъде изместен от по-хладен въздух и съществуването му да приключи. Въпреки това той ще остане в историята като един от катаклизмите, които е оказал най-сериозно влияние върху живота на хората.
Сатанинско присъствие в небето е било регистрирано и друг път. В края на миналата година ураганът "Матю" удари Карибския басейн и над 140 души загинаха. Снимана от Космоса, природната стихия прилича на... черен череп с око. Още тогава феноменът беше разчетен като страшно знаменование и жертвите му достигнаха сериозна бройка.
От 70-те години на миналия век метеорологичните служби решиха, че за да се избегне сексизмът, ураганите ще бъдат кръщавани както на женски, така и на мъжки имена. Преди това тези метеорологични явления носеха само имена на дами, тъй като според поверията по света женските настроения са толкова непредвидими, колкото и бурите. Сега женските имена на ураганите се редуват с мъжки, а първият атлантически ураган с мъжко име е ураганът "Боб" през 1979 г.
Всеки каталог на метеоролозите съдържа названия с всяка буква от английската азбука без Q, U, X, Y и Z, които се произнасят трудно. Ако за един сезон се случат повече от 21 урагана, метеоролозите прибягват до гръцката азбука като варианти за кръщаване - Алфа, Бета, Гама и т.н. Не всяка буря има привилегията да получи име. Ураганът остава безименен, докато вятърът достигне 118 км/ч. Всяка година имената в списъците намаляват, тъй като сериозно разрушителните стихии, като "Ендрю" и "Катрина" например, запазват названията си и биват зачеркнати от списъка.
От 1953 година, когато на тропическите бури и урагани започват да се дават имена, от "обращение" са извадени 67 названия. Едни от последните имена, които са добавени, са Доли, Вики и Жозефин.
"Бхола" е най-смъртоносен
Циклонът "Бхола" е най-смъртоносният ураган, за който съществува информация. Ударил е Бангладеш през 1970 г. Никой не знае колко точно хора са убити, но цифрата е някъде между 300 000 и 500 000.
Ураганът "Катрина" е един от най-известните в историята. Удря САЩ през 2005 г. и е записан като урагана, причинил най-големи материални щети - 80 милиарда долара. Умират 1836 души, а 705 остават в неизвестност.
И още нещо интересно - изследване установи, че ураганите с женски имена са пет пъти по-смъртоносни от тези с мъжки. Причината за това е, че хората са склонни да подценяват тяхната разрушителна мощ.