Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6403625 www.bgdnes.bg

Нова детска мода: Тийнейджърите луди по наргилетата

Екзотичният пушек е вреден, равнява се на 40 цигари

Доли ТАЧЕВА

Тийнейджъри полудяха по екзотичните забавления. Пушенето на наргиле е от най-големите хитове сред учениците, особено в по-долните класове, научи "България Днес". Тези, които не пушат, ги обявяват за аутсайдери.


Вероятно 11-годишната Никол от Бургас също е искала да бъде модерна. Детето обаче бе убито по особено нелеп начин от 15-годишно момче именно заради ориенталското приспособление. Двамата се скарали за това къде да пушат аромати, но не успели да се разберат и малката Никол плати с живота си за това. Случаят потресе цялата страна. Преди 2 години невръстно момченце също скандализира обществото. То бе поощрявано от родителите си да дърпа от наргиле, обиграно като дърт пушач.

Реклама


Модата сред подрастващите придобива заплашителни размери. Паркът, последните етажи на жилищните сгради, строежите или дори планината са само част от местата, на които децата се събират, за да опънат няколко дръпки от ароматния тютюн. Някои от тях дори го смесват с марихуана. Миналия уикенд младеж втрещи туристите на Черни връх. Подобно на много столичани, момчето бе намерило спасение в жегите, "покорявайки" най-високата точка на Витоша. Но за разлика от нормалните хора, той бе решил да се наслади на прохладата, дърпайки блажено от наргилето си.


Пропуск в закона позволява на децата да пушат наргиле. То се третира едва ли не като забавление, затова не се санкционира по никакъв начин. Официална забрана за използването му няма. Вето има единствено за цигари в затворените помещения на заведенията. За това търговците започнаха да правят специализирани барове, в които наргилето е достъпно. И те са пълни с тийнейджъри, особено по време на лятната ваканция. В средата на месеца група младежи дори подпалиха столично заведение, след като изпуснаха лулата и въглена на наргилето.


Подрастващите смятат екзотичното забавление за безобидно. Това е и причината повече от половината тийнейджъри под 16 години да са го опитвали. Но вреда всъщност има. Специалистите предупреждават, че наргилето може да развие зависимост.
Екзотичната лула генерира много повече дим от цигарите, тъй като отделя и пара. За една вечер пушещият приема дим колкото от 40 цигари. В наргиле баровете концентрацията на въглероден оксид е от 4 до 8 пъти по-висока от тази в центъра на града, твърдят специалисти.


Световната здравна организация е определила пушенето на наргиле като риск за здравето и получаването на зависимост. При колективното използване на наргиле в заведение има риск от заразяване. Регистрирани са случаи на предаване на туберкулоза.
Откога и откъде произхожда наргилето, няма категорични исторически данни. Някои изследователи смятат, че екзотичното устройство започва дългия си живот от Индия, откъдето бързо се разпространява в мюсюлманския свят. То е известно още и като водна лула. В началото се е появило там, където има билки, треви, листа и корени, които можели да се пушат и имали лековити или замайващи свойства. Представлява тръба, на която от единия й край е поставен тютюн, индиректно нагрят на огън, а тръбата води до стъклен съд с вода, в който се филтрира димът и после се вдишва от един или няколко маркуча. Може да се използва да се пуши тютюн, билки и плодове. Тютюнът на наргилето е специален вид и е смесен с различни аромати. За разлика от другите тютюни - за лула, цигара, пура, е лепкав и мазен на вид, с аромат на плодове, кафе, дъвка, ядки, мента и пр.


Цената на едно такова удоволствие в заведение е между 20 и 40 лева. Затова малчуганите се събират на групички и всеки дава своя дял от джобните си. Продават се и в специализирани магазини, но там цената за хубаво наргиле е много по-солидна. Тя може да надвиши 300 лева, в зависимост от вида му. Заради забраната за тютюнопушене възрастните прибягват именно до наргилетата в дискотеките.

Реклама
Реклама
Реклама