Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6403694 www.bgdnes.bg

Д-р Асен Меджидиев, специалист "Уши, нос, гърло" в "Пирогов": Оглушаваме от музиката в дискотеките

Силните песни предизвикват световъртежи, главоболия, гадене

КОЙ Е ТОЙ

Д-р Асен Меджидиев завършва медицина през 1994 г. в Медицинския университет в София.
Работи в Клиниката по белодробни болести на Пета градска болница в столицата, а от ноември 1995 г. започва специализация "Уши, нос, гърло" в болница "Св. Анна", където е лекар ординатор. През 1999 г. специализира в Университетската болница на Берлин, а след това преминава тримесечен курс на обучение по ендоскопска хирургия на нос и околоносни кухини в Университетската болница на град Загреб, Хърватия.
Специализира бронхоскопии и бронхоезофагология в Медицинска академия в София и бронхоезофагология в болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". От януари 2012 г. е завеждащ лекар на отделение "Уши, нос, гърло" в "Пирогов".

Виктория СТОЯНОВА

- Д-р Меджидиев, преди седмица вицепремиерът Валери Симеонов стартира кампания срещу високата музика в курорта Слънчев бряг, а десетки хора се възпротивиха на неговата акция "Тишина". Вреден ли е високият шум за хората?

Реклама

- Високият шум е вреден над определени стойности, които са от 75 децибели нагоре. При постоянно излагане на шум над тези честоти слухът може да се увреди трайно.

- Какви може да бъдат последствията, след като продължително сме слушали силна музика?

- Можем трайно да увредим вътрешното ухо и слуховия нерв. Ако сме имали продължително излагане на такъв шум, на другия ден може да имаме световъртежи, главоболия, гадене. Важно е навреме да се разбере за слуховия проблем. Може да бъде опасно, ако няма лечение в рамките на 48-72 часа след излагането на шума. Хората често не забелязват, че имат проблем със слуха, а го установяват след 5-ия ден, когато разбират, че не чуват много ясно различни звукове.

- Ако не се подложим на лечение след 72 часа, какво може да ни се случи?

- Може трайно да се загуби слухът. Важно е да се подложим на лечение, за да не се стига до тази опасност. Терапията е важно да бъде навреме.

- Какво трябва да бъде лечението?

- Строго индивидуална е за всеки човек. Всеки от нас има отделен праг на чувствителност и може по-лесно да се наруши слухът. Трябва да се знае на какво ниво е увредата, дали е за високи честоти, за средни, или нискочестотна. Дали е увреден слуховият нерв, или само звукоприемният апарат.

- Колко силен трябва да е шумът, за да не си навредим здравословно?

Реклама

- Нормалната височина на шума, в която няма опасност за здравето, трябва да бъде между 40-65 децибела най-много. Но дори да слушаме шумове в нормалните рамки от 65 децибела, ако е продължително, също може да увреди слуховия апарат.


- Опасна ли е високата музика, която се пуска в заведенията?

- Опасна е само ако сме изложени в непосредствена близост до шума и постоянно. Ако децибелите са много силни, възможно е и за по-кратко време да получим увреждане на слуха.


- Има ли вероятност да загубим слуха си заради слушането на висока музика?

- Няма вероятност от пълна загуба на слуха. Но можем да го увредим безвъзвратно, ако сме изложени продължително в близост до тонколоните, а музиката е над нормалните децибели.

- Колко унищожителна е музиката в дискотеките?

- Много. Защото е в пъти по-висока от необходимото, с честота, близка до 85 децибела. Проблем в дискотеките са ниските тонове, по-специално басите, тъй като при тях се получават вибрации от нискочестотни звукове, които, ако се слушат дълго време, освен на слуховия могат да навредят и на вестибуларния апарат.

- Кои хора са най-уязвими от високите шумове?

- Всички могат да пострадат. Младите хора са по-чувствителни, но пък по-бързо се възстановяват. Децата са много по-уязвими при високи шумове. При тях много по-бързо се появяват слуховите проблеми. Високочестотната музика е най-опасната, когато сме в дискотеките, тя е с високи децибели.

Реклама
Реклама
Реклама