Директорът на НИМ Божидар Димитров: Наследникът ми е в музея

Иво АНГЕЛОВ
"Сам си подадох молбата за напускане. Административната работа на тези години започна много да ми тежи и имам нужда от почивка. Чувствам се приповдигнато и приемам всичко нормално. Много съм добре."
Това заяви пред "България Днес" директорът на Националния исторически музей (НИМ) проф. Божидар Димитров (71 г.). От 1 ноември той напуска поста си, тъй като вече е навършил необходимата възраст за пенсия. Заявлението за прекратяване на трудовото му правоотношение е по взаимно съгласие.
Димитров призна, че няма да си губи времето в лежане и почивка, а вече има няколко идеи в главата си. "Ще пиша книги и ще правя исторически изследвания. Ще продължа и работата по реставрацията на Голямата базилика в Плиска. И други неща съм намислил, но засега няма да ги казвам", добави историкът.
Димитров поема управлението на НИМ за първи път през 1994 година. През 1997-1998 влиза в конфликт с президента Петър Стоянов по повод връщането на "История славянобългарска" в Зографския манастир. И е отстранен от шефското място. След 3 години се връща на поста си и се превръща в емблема на културната институция.
Историкът сподели и какви качества трябва да притежава бъдещия му наследник. "Нужен е човек, който поне отчасти да познава музея. Няма такъв, който да познава целия музей, така че поне една част от него. Позволих си да дам един-единствен съвет на Министерството на културата, които ще избират новия директор - да бъде човек от музея, за да не се налага външно лице да бъде вкарвано тепърва и запознавано с работата тук. А аз ще остана до 1 ноември и през това време ще помагам с каквото мога", каза още Димитров.
"Дойде времето да си почивам. Възрастта ми е достатъчно добра, за да излезе човек в пенсия. Няма какво да се боря с някакви младоци, нека те да поемат работата, защото искам да се отърва от цялата тежест, която ми се беше стоварила", завърши Димитров, чийто цял живот е свързан с историята и нейното разчитане.