Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6487955 www.bgdnes.bg

"Дейли Мейл" алармира: БГ песове заразяват английски кучета

Червеи заживяват в очите на животните

Виктория СТОЯНОВА

Българска кучешка зараза удари сърцето на Англия.
Стотици четириноги на Острова са инфектирани с болестта телазия (червеи в очите), с каквато се разхождат и българските песове. Инфекцията е плъзнала мистериозно из целия Европейския съюз, а авторитетния вестник "Дейли Мейл" официално обяви епидемията по английските песове, сочейки, че тя идва от Балканите.

"Българските кучета винаги са страдали от телазии. През последните години броят на случаите дори се увеличи, но със сигурност няма епидемия в България", коментира пред "България Днес" доц. д-р Звезделина Киркова, специалист по инфекциозни болести по животните.

Реклама

Телазиите са вид паразитни червеи, които нападат основно очите и могат да заразят освен животни и хора.
Паразитната инфекция се разпространява мълниеносно в Гърция, Румъния, България, Португалия, а Италия обяви хиперепидемия с над 40% заразени кучета. Английските стопани са гостували в страната ни с домашните си любимци, които са имали контакт с наши животни. И така заразата се е пренесла.

Първият регистриран случай на инфектиран любимец на Острова е на едногодишно коли, внесено от Румъния през юли 2016 г.
Информацията и за инфектирани хора вече е потвърдена и в страните Испания, Франция, Италия и Сърбия.

"Много са причините кучетата да боледуват от червеи в очите основно защото се занемарява тяхното здраве и не се водят редовно на профилактика. Друга причина е бедността, хората не могат да си позволят да отидат на лекар, какво остава да лекуват кучетата си", допълни специалистката.

Болестта се пренася по животните чрез вид мушички, наречени винарки. Заради малките си размери, като прашинки, те лесно влизат в очите на животните и снасят яйцата си там. Инфекцията може да се забележи до няколко дни, но ако не се лекува в следващите 2 седмици, може да доведе до ослепяване.

"Може би при най-изоставените и занемарени животни се достига до смърт, но това е рядко. Червеите могат да доведат до конюнктивит - възпаление на бялата част на очите и зачервявания. Има вероятност да се достигне и до ослепяване. Важно е да има навременно лечение, тъй като то изисква време и е доста трудоемко, особено за работа с очите на животните", обяснява Киркова.

Реклама
Реклама
Реклама