Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/6722148 www.bgdnes.bg

Сутеньор убива Императора

Римската касичка на иманяря още буни духовете

Желязко Демирев създал първия контрабанден канал за антики

Легендарна "римска касичка" е в основата на екзекуцията на най-видния колекционер Желязко Колев Демирев-Императора! Това остава основната версия сред иманярите след убийството на най-известния ценител на антики и съкровища 18 години след неговата смърт.

Бай Желязко е известен като Кръстника на иманярите през комунизма. Живее в бедна къща, но успява да събере изумителна колекция от артефакти от тракийски уникати, както и ауреуси - златни юбилейни монети с главите на 49 от 50-те по-главни римски императори. Желязко не продава най-ценните находки и дори ги носи със себе си, ходел със златни накити в джобовете си. Говори се, че така криел имането си, че само той можел да го намери.

Реклама

Ексцентричният колекционер сам открива и носи повече от едно десетилетие на дясната си ръка личния златен пръстен печат на диктатора Каракала. Малко преди да бъде убит, Императора се надява да му върнат открития от самия него уникален юбилеен медальон на император Юлиан Апостат, който на аукцион в "Сотби" е бил оценен на над половин милион долара.

Сочи се, че разпределение на територии и богатства е причина някои от топтърговците с антики и скъпоценности да бъдат затрити. Такава съдба застига и 77-годишния Желязко Демирев. Той е застрелян в тила на 8 март 2000 година в тополовградското село Мрамор. За екзекуцията е признат за виновен Георги Малчев Георгиев-Лари, който е сутеньор от Нова Загора. По-рано убиецът е осъждан за кражби, а името му се свързва с борческите групировки.

Пред магистратите Лари отрича да е имал поръчители и обяснява, че се скарали с Императора за монета, която му дал, но впоследствие бай Желязко сметнал за фалшификат. Лари стига до село Мрамор с "Лада Самара" със сменени номера и ползва заглушител. Въпреки това през целия процес твърди, че застрелял Императора по време на скандал при самозащита. Килърът дори показва на разследващите къде е скрил 2 хиляди марки, златни гривни и часовник, които свил от жертвата си, след като го затрил. Лари получава присъда от 12 години и е осъден да плати 32 бона кръвнина на близките на Демирев.

Убийството на Императора разбунва духовете сред иманярите, които след смъртта му започват да ровят около родната му къща, за да търсят заровено имане. Те смятат, че т.нар. римска касичка е закопана в двора в полите на Сакар, и вадят металотърсачите и лопатите, като разорават целия район.

Запознати твърдят, че уникалната колекция на Императора от златни и сребърни накити, реликви, римски, македонски и тракийски монети, както и финикийски знаци от цял свят е иззета от разследващите убийството му. Имането е конфискувано уж в интерес на следствието, а спецченгета не пускат и пиле да прехвръкне около къщата в Мрамор цели две денонощия. Не са допускани дори членове на семейството на бай Желязко.

Така античното злато от уникалната колекция на Императора, включващо тракийски украшения от 1400 г. пр.н.е., златни фибули за коса, гривни и накити, както и повече от 46 златни монети с изключителна стойност са прибрани от властите. И до днес наследниците на колекционера са убедени, че екзекуторът Лари е извършил "мократа поръчка" срещу солидна сума в зелено или срещу огромна сметка в швейцарска банка, за да бъде прибрана уникалната колекция на Императора.

Реклама

Открива гробницата в Старосел

Желязко Демирев е парашутист и герой от Втората световна война, при това с медал от съветския маршал Жуков. Той пръв се захваща задълбочено с издирване, търговия и колекциониране на ценни антики.

Оказва се талант, тъй като няма нужда да слага монетите между зъбите си, а ги познава с един поглед като скенер. Заради експертните му познания при него ходят всички, които искат да докажат произхода на някоя антика. Според някои Императора е можел да сканира могила или пещера и затова смятат, че именно той е подал първия сигнал за гробницата в Старосел.

Реклама
Реклама
Реклама