Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/7031091 www.bgdnes.bg

Филип скита 5000 км в амазонската джунгла

Сървайвърът сам направи невъзможното

Лхамсурен е третият в света, покорил дивата Южна Америка

"Достигнах до солените води на Атлантическия океан. Самостоятелната ми експедиция "Прегръдката на Амазония" е официално изпълнена! Пет месеца сам с кану, колело и пеша изминах едни от най-сложните маршрути в света. Една дума - Благодарност!" Това написа в пътеводния си сайт приключенецът и бивш участник в риалити формата "Сървайвър" Филип Лхамсурен. С изминаването на 5000 км за 5 месеца невероятният Филип стана третият пътешественик в света, покорил сам, със собствени сили, амазонската джунгла. Само двама преди него са успявали да оцелеят в този терен и при аналогични условия.

"Не е важно докъде ще стигнеш, важното е да стигнеш до себе си", е водещото кредо на Филип. Той изненада не само света на пътешествениците, но и самия себе си, тъй като успява да завърши експедицията си месец преди предвиденото. Маршрутът от 5000 км на българина с монголски корени преминава през девствената природа на най-голямата тропическа гора в света и спускане по Амазонка до вливането й в Атлантическия океан. Постижението е изключително, тъй като експедицията е от т.нар. "солови и със собствени сили". Това означава, че Филип се е придвижвал сам, не разчита на водач, няма съпровождащ екип, не използва никакво моторно средство, а собствените си човешки сили, за да оцелее. Основно се е препитавал от улов в природата – риба, влечуги, дребни гризачи, растения, ядки и диви плодове. Случва му се да купува храна от общностите, които среща по реките, предимно "платанос" - зелени банани, заместващи картофите. Единствените технологични средства, които са в раницата му, са GPS навигация, сателитен телефон, видеокамера и соларен панел, който ги захранва.

Филип започна експедицията на 23 април от най-западната точка на Бразилия в горното течение на Рио Негро. След около 2483 км пеш, на кану и върху колело той достига до най-южната си точка от маршрута - границата с Боливия. Оттам тръгва на североизток, за да достигне до Френска Гвиана. Преди години Филип участва в предаването "Сървайвър". Той преживява детските си години в бежански лагер, обучавал се в редиците на Френския чуждестранен легион. Покорявал е Сибир, Чечения, пустините на Азия до джунглите на Амазония.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама