Д-р Недко Недялков, биолог: Открихме уникална миникъртица

Среща се само у нас, тежи 35-40 грама
КОЙ Е ТОЙ
Д-р Недко Недялков е роден на 7 септември 1982 г. в Чирпан. Дипломиран еколог е от Пловдивския университет. Той е част от екипа на Природонаучния музей в София. Преди дни стана ясно, че той заедно с екип учени са открили нов вид бозайник.
- Д-р Недялков, преди дни заедно с екипа си разкрихте, че сте попаднали на нов вид биологичен бозайник. Какъв е той?
- Това е нов вид къртица, много по-малка от обикновената и се среща само в България.
- С какво е по-различна от познатата ни?
- При този вид разпространението е много ограничено. Външно е по-дребна, клепачите са напълно сраснати и очите остават напълно под тях. При обикновената къртица очите са отворени и се виждат. Има и доста други генетични и морфологични белези, които са подробно описани в нашите архиви и данни.
- Къде се среща у нас?
- Те се срещат само в някои места на Странджа. При това на много малко места от тях. Затова и проучването е по-трудно. Също е сложно да определим как се ориентират, имат доста добър развит слух и обоняние, усещат, когато около тях се намират други къртици.
- С какво се хранят?
- Хранят се с ларви от насекоми, червеи, същото, което яде и обикновената къртица. Засега не сме забелязали разлика в хранителния им режим и консумацията. Прокопават тунели, в които попадат ларвите и други безгръбначни, и така се хранят.
- Какви земи обитават?
- Обитават ливади около гори, дворове в селата в Странджа. Голямата част от тях попадат и в пределите на природен парк "Странджа".
- По думите ви е изключително рядко срещана. Това означава ли, че е застрашен вид?
- Да. Видът е много ограничен, съществува на много малко места и няма как да не е застрашен. Дори рязка смяна на местообитанието им може да ги застраши от изчезване. Всякакви метеорологични промени също може да ги унищожат.
- Смятате ли да предприемете действия, за да стане този вид защитен от държавата?
- Мислим в тази насока, възможно е да го включим в Закона за биологичното разнообразие. Засега не знаем дали има реални заплахи към него. Трябва да се оцени статусът на този вид и чак след това да определим дали е застрашен и трябва ли да се защити. Надявам се до края на годината това да се случи.
- От колко време обитава българските земи?
- Знаем твърде малко за неговата биология и екология и не мога да кажа със сигурност кога се е населил у нас. Има доста въпроси, които през следващите месеци ще уточняваме.
- Знаете ли колко екземпляра съществуват?
- Към момента нищо не знаем. Единствените данни, с които разполагаме, са само от българската част. Трябват специални проучвания и не може да преброим колко точно подобни къртици се намират на територията на страната ни. Популацията им е много относителна. Вероятно се влияят от сезоните, от местообитанието, от това колко храна намират в региона си. Ако има повече храна, популацията им е по-гъста и обратното.
- До колко години живеят тези животни?
- До 3-4 г. Пак казвам, че имаме доста оскъдна база за сравнение и всичко е хипотетично засега.
- Какви са размерите й?
- Около 35-40 грама тежи и е дълга 10-12 см.
- От колко време проучвате къртицата?
- От 2011 г. знаем за съществуването й. Мой колега случайно попадна на мъртвото животно и оттогава го изследваме. Поради различни причини, финансови най-вече, откритието ни се забави толкова дълго. В крайна сметка, миналата година заедно с колегата от Словения Борис Крищуфек решихме да го финализираме. Събрахме допълнителни материали, направихме генетични изследвания в чужбина, сравнихме ги с всички известни къртици в Европа и в района и се оказа наистина нещо ново и различно.