Препарират лъв като Алонсо

Лъвът Дидо в ловешкия зоопарк е починал, научи "България Днес".
Царят на животните дълго време беше лекуван от тежки заболявания, но през август тази година е издъхнал.
"Дидо беше прекалено старо животно. Подложихме го на лечение, но се оказа неуспешно. В един момент лъвът спря да се храни и буквално за два дни си отиде", потвърди пред вестника д-р Ивайло Станков, директор на зоологическата градина в Ловеч.
Преди година Дидо разви катарален стоматит (форма на остро възпаление на част или на цялата лигавица в устната кухина - бел. авт.). След това се отключиха и проблеми със стомаха, той отказа да яде и отслабна драстично за отрицателно време.
Появи се информация, че за животното не се полагат достатъчно грижи и затова изглежда слабо и немощно. Тези твърдения бяха подсилени от снимки на бозайника, на които той изглежда много зле. "Направени са ни хиляди проверки, които показват, че се грижехме добре за лъва. Животното беше старо и болно. Инжектирахме му антибиотици, но то почина", аргументира се Станков, акцентирайки, че за всички животни в парка се полагат специални грижи и често те надживяват средната продължителност на живота си.
Макар Дидо да не е сред живите, той ще продължи да радва хората с осанката си. Лъвът ще бъде препариран и изложен в Природонаучния музей в Пловдив. "Решихме да дарим трупа му. След дълъг процес на обработка на костите и кожата му той ще бъде завършен като експонат", обясни директорът на ловешкия зоопарк. Все още няма яснота кога точно ще бъде изваден на показ в музея.
Подобна съдба имаше и застреляният през 2014 г. ягуар Алонсо. Хищникът избяга от клетката си и беше застрелян. Впоследствие беше препариран и към днешна дата е изложен в Природонаучния музей в ловешкото село Черни Осъм, в непосредствена близост до Троянския манастир. След пристигането му там интересът от страна на туристи се покачи многократно, тъй като всеки искаше да види на живо Алонсо.